Dijital Platformlar

Spotify Kullanıcı Sayısı 515 Milyonu Geçti!

Spotify kullanıcı sayısında bir yeni rekor.

Spotify kullanıcı sayısı 515 milyonu geçti! İşte detaylar.

İsveç merkezli popüler müzik ve podcast yayın platformu Spotify, 31 Mart itibariyle aylık kullanıcı sayısının 515 milyona ulaştığını duyurdu. Yeni kullanıcı sayısı geçen yıla göre yüzde 22’lik bir artışa denk gelmekte. Önceki çeyreğe göre ise yüzde 5’lik bir artış olarak kaydedildi. Spotify CEO’su Daniel Ek, bu büyümenin hizmetin tarihindeki en büyük ikinci çeyreklik kullanıcı artışı olduğunun gururunu yaşadıklarını aktardı. Ayrıca, ücretli abone sayısı da 210 milyona ulaşarak yıllık bazda yüzde 15 artış göstermiş olduğunu ekleyelim.

Spotify Kullanıcı Sayısı 515 Milyonu Geçti!

Spotify, yakın zamanda yapılanmasını ve maliyetlerini gözden geçirerek büyümeye devam ediyor. Ocak ayında, şirketin küresel iş gücünün yüzde 6’sını, yaklaşık 600 personeli etkileyecek şekilde işten çıkarma kararı aldığı açıklanmıştı. Son dönemde Clubhouse tarzı “Spotify Live” sesli sohbet uygulaması ve Wordle benzeri “Heardle” müzik oyununu da artık sonlanacağı duyuruldu. CEO Daniel Ek, 2023 yılında öncelikli hedeflerinin “hız ve verimlilik” olduğunu belirtiyor.

Spotify Kullanıcı Sayısı

Şirket, 2023 yılı ilk çeyreği için 225 milyon Euro (yaklaşık 248 milyon dolar) zarar raporunu açıkladı. Zarar boyutu, geçen yılın aynı dönemine göre büyük bir düşüşe işaret ettiğini söyleyebiliriz. Kullanıcı başına düşen gelir de yüzde 1 azalarak 4,32 Euro (yaklaşık 4,77 dolar) oldu. Bu durumun, Spotify’ın yeni pazarlardaki müşterileri çekmek için düşük fiyatlarla hizmet sunmasından kaynaklandığını söylemek mümkün.

Spotify platformu, kullanıcı sayısını artırarak ve hizmetlerini geliştirerek rakiplerine karşı güçlü bir konumda kalmayı istemekte. Özellikle yeni pazarlarda daha düşük fiyatlarla hizmet sunarak, küresel müzik yayın sektöründeki liderliğini sürdürmeye çalışıyor. Spotify’ın 515 milyon aylık kullanıcı sayısı ve sürekli büyüyen ücretli abone tabanı ile rakiplerine göre önemli bir avantaj sağlamakta. Şirketin sektördeki liderliğini sürdürmesi ve büyümeye devam etmesi, diğer oyuncuların da hizmetlerini geliştirerek daha rekabetçi bir konuma gelmelerini sağlayacaktır.

Dijital Platformlar Amazon Prime Artık 7,90 TL Olmayacak!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu