E-Ticaret PazaryerleriE-TicaretTürkiye E-Ticaret Mevzuat Çalışmaları

Trendyol Emlak Sektöründen Vazgeçti!

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol’un, Trendyol Emlak girişiminden sizlere detaylı bahsetmiştik.

Haziran ayında gündeme gelen Trendyol Emlak ile birlikte emlakçılar, ilan verebilecek, yasal yollar ile güvenli bir şekilde gayrimenkul satışlarını gerçekleştirebilecekti. Fakat işler, tahmin ettikleri gibi gitmedi.

Trendyol Emlak başlamadan bitiyor.

Şirket, gayrimenkul girişimi ”TrendyolEmlak”ı süresiz olarak askıya aldığını açıkladı. Girişimden detaylı olarak bahsettiğimiz dönem, şirket faaliyetlerine henüz başlamamıştı fakat üyelik fiyatlandırması dahil her şey hazır durumdaydı. Platform yalnızca ilan vermek isteyen emlakçılara açıktı.

Trendyol, geçtiğimiz yıl 16.5 milyar dolar rekor değerleme ile Türkiye’nin ilk ”Decacorn” şirketi olarak birçok girişime adım atan ve gelişime çok açık bir şirket. Decacorn, terim olarak değeri 10 milyar doları geçmiş şirketlerin sınıflandırılmasında kullanılıyor. Dolayısıyla şirket, değeri 10 milyar doları geçerek bu unvanı almaya hak kazanan Türkiye’deki ilk şirket oldu.

7 Temmuz 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile e-ticaret platformlarına çeşitli düzenlemeler ve sınırlamalar getirilmesi sebebi ile Trendyol Emlak, şirket tarafından askıya alındı.

10 Ağustos itibariyle üyelerine bilgilendirme geçen Trendyol’un açıklamasında şu sözler yer alıyor:

“Emlak sektörünün siz değerli temsilcilerine daha önce duyurduğumuz üzere, TrendyolEmlak girişimimiz için alt yapı çalışmalarını başlatmıştık. Bu süreçte sizlerin yoğun ilgisiyle karşılaştık, öncelikle teşekkür ederiz.

7 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve Ticaret Bakanlığımız tarafından uygulanacak yeni e-ticaret kanununa uyum sürecinde iş stratejilerimizi ve odak alanlarımızı gözden geçirmemiz gerekmektedir.

Yeni kanun, Trendyol platformu üzerinden ya da bağlantılı bir şekilde ilan hizmetleri sunumuna izin vermemektedir. Kanuna uyum amacıyla pazarlama yatırımlarımızı ve indirimlerimizi de önemli ölçüde azaltmamız gerekecektir.

Oluşacak yeni piyasa yapısında TrendyolEmlak girişimimize devam etmemiz ne yazık ki mümkün değildir. TrendyolEmlak’ı süresiz askıya aldığımızı siz değerli paydaşlarımızın bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla”

Trendyol Emlak bilgilendirme
Emlak bilgilendirme

Ticaret Bakanlığı, tüketiciyi koruma ve haksız rekabeti engellemek amacıyla sektöre yeni düzenlemeler getirdiği ayrıntılarını paylaşmıştık. Ayrıca, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan ve aynı tarihten itibaren 6 ay içinde bu düzenlemeye uygun hale getirilmeyen sözleşmelerin hükümleri geçersiz sayılacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu