E-İhracat ve İthalatE-TicaretE-Ticaret Pazaryerleri

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır? En İyi 7 E-Ticaret Sitesi!

Global'de ve Türkiye'de En İyi 7 E -Ticaret Siteleri

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır ? En İyi E-ticaret Siteleri ,bu yazımızda e-ticaret konusu hakkında sorularınıza birlikte cevap bulmaya çalışacağız…

e-ticaret
İnternet alışverişi hakkında

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır ? En İyi E-ticaret Siteleri hangileri? Türkiye’de ve Dünya’da Kullanılan İlk 7 E-ticaret Siteleri!

İnternetin yaygınlaşması ile günümüzde hemen hemen her evde olması üzerine E-ticaret kavramı hayatımıza dahil olmuştur. Artık ev ihtiyaçları, kişisel bakım ürünleri, yemek ve pek çok ürüne sanal olarak ulaşmak, evden çıkmadan oturduğumuz yerden koltuğumuzdayken alışverişleri gerçekleştirmekteyiz. Akıllı teknolojiler artık hayatımızın merkezinde yer bulmuş durumda. Tüm bunların beraberinde akıllara “E-ticaret ne demek?” sorusu da gelmeye başladı.


E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramı olarak açıklanabilir. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerin bilgisayar ağları üzerinden yapılması olarak tanımlanabilir.

E-ticaret veya elektronik ticaret, mal ve hizmetlerin internet üzerinden ticareti olarak da açıklanabilir. Şehir merkezlerinde bulanan farklı alışveriş merkezlerinin içinde bulunan mağazaların hepsinin bir araya toplanmış halleri olarak düşünebiliriz. Dünya çapında tahmini olarak 2,14 milyar insan online olarak mal veya hizmet satın almakta. Alışverişlerini ,kişisel ihtiyaçlarının pek çoğunu sanal olarak gerçekleştirmekte.

Kısaca ,geleneksel ticaret modelinin internet ortamına aktarılması olarak da ifade edebiliriz. Kapsamı ise geleneksel ticaret yönteminden daha çok girift ve komplike bir operasyon sürecinden bahsedilebilir. Tüm bunların yanında avantajları geleneksel ticaretten çok daha fazla ve geniş müşteri kitlesine ulaşma imkanları ve çağın gereken ticari faaliyeti olarak tüm ürün ve hizmet satan kurumlar için muhteşem bir olanak.

E-ticaret insanların ürün veya alınıp satışı yapılan her şeyin akışının olduğu bir çok yoldan sadece biri. Bazı firmalar sadece online olarak ürün satmakta, ancak çoğu için e-ticaret ,fiziksel mağazaları ve diğer gelir faaliyetlerini içeren daha geniş bir stratejinin parçası , bir dağıtım kanalı halindedir. Her durumda da e-ticaret ,yeni başlayanların, küçük veya büyük işletmelerin ürünlerini daha geniş olan bir pazara sunmak ve servisi yapacağı bir ortam oluşturmaktadır. E-ticaret, yeni başlayanların, küçük veya büyük işletmelerin ürünlerinin tanıtımının dünya çapında olmasını ve satış hizmetine sunumunu sağlar.


E-ticaret Nasıl Yapılır?

Online olarak alışveriş sürekli 7/24 gelişmekte ve değişmekte. İnsanlar sahip oldukları teknolojik aletlerinden yani bilgisayar, tablet, telefon ve diğer cihazlardan sanal alışveriş yapabilmekte. Alışveriş yapmak istenilen markanın sosyal medya hesabı, web sitesi hatta mobil uygulamalarından günde en az 1 defa sanal mağazalara girerek geziyorlar. Vitrinlerini inceleyip, satın aldıkları ürün hakkında yorum yapıyorlar. Yani eğer ürününüzde sorun yoksa sizin için ürününüzün alıcılara tanıtımını yapıyorlar!

E-ticaret Yapmak İstiyorum Diyorsanız Bu Adımları Mutlaka Takip Etmelisiniz. Hadi Başlayalım!

Öncelikle elbette satışını yapmak istediğiniz ürünü belirlemeli bir iş fikri oluşturmalısınız. İş modelinize karar vermelisiniz bu aşama başlangıçta alınması gereken en önemli kurallardan biri. Bu adımı belirledikten sonra satış yapmak için markanızı oluşturmalısınız. Sırada şirketleşme aşaması bulunmakta, satış işlemleriniz için bu aşama çok önemli şirketleşmenizi gerçekleştirdikten sonra, gelir gider gösterimi, sizin ticari gelişiminizi görebilmeniz gibi pek çok nedenden dolayı çok önemli!

Sırada bulunan aşamanız ise kendinize bir e-ticaret altyapısı seçmek bununla beraber domain ve hosting edinmelisiniz. artık satış aşamasına çok yakınsınız. Kargo sanal pos ve takibinde lojistik işlemlerinizi tamamlamalısınız. Artık sanal vitrininizi oluşturma zamanı geldi E-ticaret sitenizin tasarımınızı yaparak dijital pazarlamaya başlayarak E-ihracat ile işlerinizi büyütmeye başlayabilirsiniz.


Türkiye’de Bulunan En İyi 7 E-ticaret Sitesi!

Ülkemizde 2021 yılının e-ticaret faaliyeti gösteren işletme sayısı 484.347 iken bu işletmelerin sadece 26,442 tanesi Etbis’e kayıtlı. Geriye kalan  472,604 firma ise e-ticaret faaliyetini kayıtsız bir şekilde sürdürmektedir. Türkiye’de en iyi e-ticaret sitesi Trendyol olarak seçilmiştir.

Trendyol’da sanal mağaza kayıt ekranına buradan ulaşabilirsiniz!

İşte en 7 E-ticaret Sitesi!
 • Trendyol
 • Nesine
 • Hepsiburada
 • N11
 • GittiGidiyor
 • Letgo
 • Sahibinden
Peki Dünya’da En İyi 7 Ticaret Sitesi Hangileri?
 • Amazon, Inc
 • Jingdong.
 • Alibaba Group Holding Ltd.
 • eBay Inc.
 • Rakuten, Inc
 • B2W Companhia Digital
 • Zalando

Magenty: E-Ticaret ile Satış Yapmak Artık Daha Kolay Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu