Sosyal MedyaE-Ticaret

İnternet Kazançlarına Gelir Vergisi İstisnası!

İnternet ortamında içerik üreticisi ve mobil cihaz uygulama geliştiricilerin kazançları için gelir vergisi istisnası var.

Sosyal medyada içerik üretiyor veya mobil uygulamalar üzerine çalışmalar yürütüyorsanız -uygulama geliştirme ve oluşturma- gibi, vergi ödeme istisnası ve kolay vergi ödemeleri takibi avantajlarından yararlanabileceğiniz dijital işlem hesapları açabileceğiniz bankalar mevcut.

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından olan İş Bankası ve Akbank’ın, günümüzde popüler olan iş kolu sosyal medya içerik üreticiliği için girişimleri bulunuyor.

İnternet ortamında ve sosyal medya hesapların üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler üreten üreticilerin, bu faaliyetlerden kazandıkları ile akıllı tablet veya tablet gibi mobil cihazların uygulamalarını geliştirme üzerinden kazançlar için gelir vergisi istisnası getirildi.

İş Bankası’nın Dijital İşim Hesabı yalnızca bankanın şubelerinden ve vadesiz hesap olarak açılabiliyor. Hesaba gelen tutarlar üzerinden anında %15 vergi kesintisi otomatik olarak yapılıyor.

Akbank’ın Dijital İşler Hesabı üzerinden yapılan, Mobil ve İnternet hesabından yapılan Havale ve EFT işlemleri, Ortak ve Yurtdışı ATM‘lerden yapılan işlemlerden, Bankaların kendi bünyelerine ait ATM’lerden yapılan limit üstü para çekme işlemlerinden ise, ekstra ücret talep edilmeyecek.

Ayrıca, vadesiz ticari hesabınıza para gelmesi durumunda, para gönderen hesap üzerinden de havale ücreti talep edilmeyecek. Dijital İşlem Hesabı’nızdan gerçekleşen her işlemden verginiz otomatik olarak kesilecektir. Yapılan vergi kesintileri, yasal süre içinde sizin adınıza, vergi dairesine bildirilip ödenecek.

Her iki bankadan da hesap açabilmeniz için öncelikle, “193 Sayılı Kanunun Mükerrer 20/B Maddesi Uygulamasına İlişkin İstisna Belgesi”ne sahip olmanız gerekiyor. İstisnadan faydalanmak isteyen mükelleflerin, ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki yetkili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Gelir vergisi istisnası
Gelir vergisi istisnası

2022 yılı için belirlenen vergi kesintisi oranı %15 ve 880.000 TL’ye kadarki olan kazançlar için geçerlidir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu