MevzuatDonanım ve ElektronikE-TicaretTeknoloji

İade, Teknolojik Ürünlerde Keyfi Edilemeyecek!

Yaşadığımız zor günlerin sebebi pandemi ile beraber e-ticaret hızla benimsenmiş ve ani bir yükselme dönemine girmişti. Ticaret Bakanlığı’nın, haksız rekabeti önlemek amacı ile, birçok sınırlama getireceğinden sizlere bahsetmiştik. 

Telefon, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlarda cayma hakkı kaldırıldı.

1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan ve bugün Resmi Gazete‘de yayınlanan “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte, telefon, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlarda, ürünün kutusu açılmasa dahi cayma hakkı kaldırıldı.

Yani, ürünün kutusu açılmasa bile, artık keyfi iade gerçekleştirilemeyecek.

İade

Yayınlanan yönetmelik ile beraber tüketici haklarında bazı değişikliklere gidildi. Artık teknolojik ürünlerin iadesi keyfi olarak gerçekleştirilemeyecek. Drone gibi teknolojik ürünler de bu yönetmelik değişikliğine dahil.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikler 1 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe girecek. Özellikle, online alışverişi baz alan yürürlükte değişiklikler yapılırken, üretici ve/veya satıcı oldukça düşünülmüş.

Düzenlemeler (iade), yalnızca teslim alınan ürün ikinci el olmasa da, ambalajı henüz açılmamış sıfır ürünler için de geçerli.

Ancak, tüketicinin keyfi olarak talep etmesinin önüne geçilmesi amaçlanan düzenlemede, bazı istisnalar bulunuyor.

Tabii ki, kusurlu ürün veya yanlış ürün gelmesi gibi durumlar bu kararın dışında kalacak fakat ayıplı mal olarak ifade edilen ürünlerin iade edilmesi takdirde, tüketicinin kargo ücretini ödemesi talep edilecek. Bu süreçte, iade kargosunun teslim süresi 14 güne çıkartıldı.

Ayrıca, taksitli ödeme seçeneği ile satın alınan ürünler için de bir düzenleme mevcut. Taksit ile satın alınan ürünün iade edilmesi durumunda, banka eskisi gibi, taksit tutarını her ay kullanılabilir limite ilave edemeyecek.

Bankalar, satın alma tutarını, taksitle satın alınmış olsa bile toplam meblağ olarak geri yatıracak. Bu sayede, kart limiti korunacak. Bu hükmün, diğer değişikliklerin aksine, 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu