Sosyal Medyaİnternet

WhatsApp ”Topluluklar” Beta Kullanıcılarına Sunuldu

Popüler anık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, alanının en iyisi olmaya ve kullanıcı kolaylığı sağlayacak birçok özelliği getirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp masaüstü uygulamasının, tam sürüme geçtiğini duyurmuştuk. Böylelikle, kullanıcılar artık, telefon ile bağlantıyı korumak zorunda olmadan bilgisayardan anlık mesajlaşabilecek.

Gizlilik ayarlarında da oldukça yenilik ve seçenek sağlayan uygulama, kullanıcıların kendi inisiyatifine kalmış birçok seçeneği kullanıma sunuyor.

Bu yılın başında duyurulan özellik sonunda beta kullanıcılarına sunuldu.

Mark Zuckerberg tarafından, Nisan ayının başlarında duyurusu yapılan ”Topluluklar” sekmesi, sonunda bazı beta kullanıcılarına sunuldu. WhatsApp için büyük bir evrim olarak nitelendirilen değişiklik test aşamasına girdi.

Telegram’ı oldukça andırdığını düşündüğümüz topluluklar sekmesinde, birden fazla grup bulunabilecek. Yani, yeni sekme ile kullanıcılar bir topluluğa katılabilecek veya oluşturabilecek. Öğrendiğimiz detaylara göre, kullanıcılar davet bağlantısı yoluyla topluluğa katılabilecek veya grup yöneticisi tarafından manuel davet ile topluluklara alınabilecek.

Android kullanıcıları için yayınlanan v2.22.19.3 beta sürümü ile bazı kullanıcılar topluluk sekmesine erişme şansını yakaladı. Bu şansı elde edebilen kullanıcılar, kamera yerine topluluk sekmesinin geldiğini görebilir. Beta sürümü kullanıp topluluk sekmesine erişemeyen kullanıcılar varsa, uygulamayı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

WhatsApp Topluluklar
WhatsApp Topluluklar

WhatsApp Topluluklar ayrıntılarına bakalım.

Sonunda diyoruz çünkü, uygulamanın sahibi olduğu Meta şirketi, yeni sekmenin çalışmalarına geçtiğimiz yıldan itibaren başlamıştı. Henüz test aşamasına yeni geçmiş olan özelliğin ayrıntılarına biraz değinelim.

Yeni özellik ile beraber, topluluklar içinde grupları barındıracak. Artık, 10 gruba kadar alabileceğiniz topluluklar oluşturabileceksiniz. Topluluk içindeki gruplara ”alt gruplar” diyeceğiz ve bir topluluk, 512 kişiye kadar kullanıcıyı destekleyecek.

Bir topluluk kullanıcısı, kendi isteğine göre herhangi bir alt gruba dahil olabilecek veya istediği alt gruptan çıkabilecek. Böylelikle, bir alt gruptan çıkmak için topluluktan çıkmasına gerek kalmayacak. Topluluk yöneticilerinin önemli görevleri bulunuyor. İstek dahilinde topluluk kurallarını ihlal eden kullanıcıları WhatsApp’a bildirebilir ya da topluluğu istediği zaman kaldırabilir.

Telegram’ı andırdığı kısım ise burada devreye giriyor. Bir topluluk oluşturduğunuz takdirde, uygulama size hemen bir duyuru grubu oluşturuyor ve topluluk yöneticisinin, duyuru grubuna yazdığı her mesaj, üyelere anlık iletiliyor.

Henüz test aşamasında olan sürümün, gizlilik seçenekleri konusunda çalışmalar sürüyor. WhatsApp, topluluk sekmesi ile beraber, topluluğa katılacak üyelerin numaralarını gizlemeye çalışacak.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu