Sanal GerçeklikDonanım ve ElektronikTeknolojiYeni Teknolojiler

Apple AR/VR Başlıklar İçin Yeni Patentler Alıyor!

Tüketici elektroniği tasarlayan ve satan dev teknoloji şirketi Apple, 20 yıldır AR (Arttırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) teknolojileri üzerine araştırma ve çalışmalarını sürdürüyor.

Şirket bünyesinde, AR/VR teknolojisi üzerinde çalışan ve ortaya çıkan teknolojilerin gelecekteki Apple ürünlerinde nasıl kullanılabileceğini araştıran bir araştırma birimi de bulunuyor.

Apple AR/VR başlık çizim
AR/VR başlık çizim

Rakip şirketlerin AR/VR teknolojileri üzerine düşmeye başlamasıyla beraber Apple, çalışmalarını hızlandırmaya başladı.

Şirketin, önümüzdeki dönemlerde piyasaya sürülecek bir AR kulaklık ve şık tasarımı ile gelecek bir AR gözlük projesi bulunuyor. İki projenin tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği belli olmasa da, önce AR/VR gözlüğün piyasaya sürüleceği kesinleşti.

Üzerinde çalışılan başlığın, Mac ürünleri ile aynı seviyeye getirilerek A serisi işlemcilere sahip olacağı ve karmaşık görevleri yerine getirebilecek sanal gerçeklik yeteneklerini ele alabilmesi için 2 çip bulunacağını biliyoruz.

Apple AR/VR başlık ten tene temas
AR/VR başlık ten tene temas

Ayrıca gelişmiş AR/VR başlık, bir iPhone veya Mac’ten bağımsız olarak çalışabilecek.

Apple’ın AR/VR başlığı yeni özellikler ile karşımıza çıkabilir.

Edindiğimiz bilgilere göre şirket, başlıklar için ten tene temas (skin-to-skin contact) için kullanılabilecek bir eldiven ile beraber birden fazla patent aldı. Söz konusu AR eldivenler ile sayfaları geçebilir, bir belgeyi açabilir veya arayüz üzerinden seçimler gerçekleştirebileceksiniz.

Ayrıca şirketin AR/VR gözlükleri ile beraber ten tene teması da gerçekleştirebileceksiniz. Başlıklarda bulunacak radyo frekansı veya kamera sistemi ile parmakları izlemek mümkün olabilir. Şirket Apple Watch benzeri diğer giyilebilir teknoloji ürünlerine de temas tespiti konusunda odaklanıyor.

Başvurulan patentlerin konusuna odaklanınca, Apple’ın bir metaverse inşa etmeye çalıştığını tahmin edebiliyoruz. Maalesef bahsettiğimiz teknolojiler şu an için fikir aşamasında olup, ne zaman hayata geçirileceğini bilmiyoruz.

Şu an için şirket, AR/VR gözlüğün iPhone’dan beri piyasaya sürecekleri en önemli ürün olduğunu söylüyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu