E-Ticaret

E-Ticaret Yasasıyla 2023’te Neler Değişecek?

E-Ticaret yasasıyla 2023'te neler değişiyor? Resmi gazetede açıklanan bilgiler neler?

E-Ticaret yasasıyla 2023’te neler değişiyor? Resmi gazetede açıklanan bilgiler neler? İşte detaylar.

Resmi gazetede 29 Aralık 2022 tarihinde açıklanan yeni yasa öncesinde de kendini hissettirmeye başlamıştı. Bir süredir gündemde olan ve e-ticaret platformu kullanıcılarını meraklandıran yasa tasarısı geçtiğimiz hafta içinde resmi gazetede yayınlandı. Geçtiğimiz aylarda Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceğini aktardığı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanuna ilişkili yönetmelik çalışmalarını yeni yıla tamamlanacağını açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde ise 29 Aralık tarihinde yayınlanan yasa öncesinde de bazı kısıtlamalar yaşanmıştı. Bu kısıtlamalardan bir tanesi deTrendyol Platformu’ nun cüzdan hizmetlerinin değişikliğe gitmesi kararlaştırılmıştı. Kanunun pazarda tekelleşmeyi önlemek için olduğu aktarılıyor.

E-Ticaret Yasasıyla 2023’te Neler Değişecek?

Yeni kanun beraberinde e-ticaret pazar yerinde kişinin, kendisinin satış yapıp yapmadığına bakmadan diğer elektronik ticaret hizmet sağlayıcıların mal veya hizmet sağlayıcılar “elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı” olarak tanımlanacağı açıklandı.  İster pazar yerinde isterse kendine ait bir sitede mal veya hizmet sözleşmesi yapan sağlayıcılar ise “elektronik ticaret hizmet sağlayıcı” olarak tanımlanacağı belirtildi.

E-Ticaret yasasıyla 2023'te neler değişiyor? Resmi gazetede açıklanan bilgiler neler?
 Yasayla 2023’te neler değişiyor? Resmi gazetede açıklanan bilgiler neler?

Yasaya göre, net işlem hacmi 10 Milyar TL’nin ve iptal ve iadeler hariç işlem sayısı 100 bin adedin üzerinde olan elektronik ticaret hizmet sağlayıcılar, faaliyetlerine devam edebilmek için 1 Ocak 2025 tarihine kadar ilgili bakanlıktan lisans almak zorunda veyahut olan lisanslarını yenilemek zorunda olacaklar.

Yasa ile ilgili yayınlanan Resmi Gazete’ ye buradan ulaşabilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

En İyi 5 E-Ticaret Sitesi Geliştirme Taktikleri

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu