Yapay Zeka

ChatGPT 4 Nedir?

ChatGPT 4 nedir? ChatGPT 4 özellikleri nelerdir?

ChatGPT 4 Nedir? ChatGPT 4 özellikleri nelerdir? Yapay zeka teknolojisinden her gün yepyeni bir gelişme ile karşı karşıya kalıyoruz. Şimdi gelin birlikte ChatGPT 4‘e daha yakından bakalım.

OpenAI şirketi yapay zeka çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Şimdi de Chatbot’un yeni gelişmiş versiyonu ile karşı karşıyayız. OpenAI ChatGPT 4’ü kullanıcılarına sundu. Şirket başlangıçta Microsoft’un 10 milyarın üzerinde yatırım yaptığı ChatGPT’yi kullanıma sunmuştu.

Şimdilerde ise ChatGPT’nin 4. versiyonu ile karşımıza çıkıyor. Yapay zekanın göz bebeği olan ChatGPT ilk olarak 2022 yılının Kasım ayında kullanıma sunulmuştu. Kullanıcılar tarafından o kadar çok ilgi gördü ki ilk 5 gün içerisinde tam 1 milyon kullanıcıya ulaşarak rekor kırmıştı. Peki nedir bu “GPT”? GPT yani “Generative Pre-trained Transformer” kendisine verilen veriler doğrultusunda insanlara benzer içerik üretme yeteneğine sahip bir Chatbot.

ChatGPT toplamda 175 miyar veri ile eğitilmiş bir yapay zeka modelidir. 3. versiyonu yapay zekanın dil işleme yeteneğinin en gelişmiş hali olduğunu söyleyebiliriz. ChatGPT 4 peki ne yapıyor? 4 sürümü verilen metini videoya dönüştürme yeteneğine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Ama bu yalnızca  önceki versiyonlarından farklı olan özelliklerinden bir tanesi.

ChatGPT 4 Nedir?

ChatGPT 4 Nedir?

Yeni versiyonun özelliklerine baktığımız zaman ilk göze çarpan yenilik, doğal yönlendirilme özelliği ile kullanıcılar farklı karakterlere bürünebilme şansı yakalıyor. Yani yapay zekanın konuşma tarzı bakış açısına göre ayarlanabiliyor. Birçok farklı dildeki soruları yanıtlama yeteneği bulunan ChatGPT 4, 26 dilde sorulara cevap verebilmekte.

Bir diğer özelliği ise sahip olduğu 17 trilyonluk verisi vasıtası ile görüntüleri işleyebiliyor ve görüntüleri açıklama yetisine sahip. Diğer sürümlerde karşılaştığımız sorulara yanlış cevap verme problemi ChatGPT 4’te çözülmüş. Bir diğer müthiş özelliği ise ChatGPT 4’te olumsuz yönlendirme halüsinasyon ve sosyal önyargılara yer verilmeden şeffaflığı ile diğer sürümlerine göre bu özellik ile de ön plana çıkıyor.

ChatGPT 4 Neler Yapabilir?

ChatGPT 4 Nasıl Kullanılır?

Chatbot’u kullanmak için öncelikle OpenAI resmi sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. OpenAI sitesinden kayıt oluşturduktan sonra API anahtarı oluşturmanız sağlanır. Sonrasında SDK bilgisayara indirilir ve kurulumu gerçekleştirilir. Siteden verilen API anahtarı ve SDK eşleştirilmesi gerekir. Chat GPT 4 üzerinden kodlar çalıştırılır. Bu şekilde Chatbot artık bilgisayarınıza indirilmiş olur.

Geliştirici şirketin 6 aylık çalışma süreci sonrasında tamamlamış olduğu ChatGPT 4 oldukça uyumlu ve güvenilir bir hale getirildiğini söyleyebiliriz. Önceki sürümlerde karşılaştığımız pek çok sorunun aksine daha kullanışlı bir versiyon olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Eski sürümlerindeki en büyük problemlerden bir tanesi olan yasaklı içeriklere yanıt verme problemi de yeni versiyonda, yanıt verme oranı yüzde 82’ye düşürüldüğü açıklandı.

ChatGPT 4 Neler Yapabilir?

Bu yeni versiyonda öne çıkan en mühim özelliklerden birisi metinle birlikte görüntüleri işleyebilir olması. Farklı alanlarda işleri kolaylaştırması üzerine geliştirilmiş bir sürüm olduğunu da eklemekte fayda var ayrıca eski versiyonlarına göre daha net bilgiler verebilmekte. Buna örnek olarak istediğiniz bir bilginin sonrasında fayda sağlayacak daha ayrıntılı şekilde açıklayabiliyor.  Akademik testlerde başarı sonuçları ise “üstün başarı” grubunda sonuçlar veriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu