Sosyal Medya

Müzik Yayıncıları Twitter’a 250 Milyon Dolarlık Dava Açtı!

ABD Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği, önemli sanatçıları temsil eden 17 müzik yayıncısı adına Twitter‘a dava açtı. ABD’nin Tennessee eyaletindeki federal mahkemede açılan davada mikro blog servisi “yayıncıların ve diğerlerinin telif hakkı yasası kapsamındaki münhasır haklarını ihlal eden sayısız müzik bestesi kopyasıyla işine güç katmak” ile suçlanıyor.

Müzik Yayıncıları Hak Arayışına Başladı!

Dava dilekçesinde yaklaşık 1700 şarkının yer aldığı bir liste yer aldığı açıklandı. Mikro blog servisine her ihlâl için 150 bin dolara kadar para cezası verilmesi istemi bulunurken, şirketin bu konu ile ilgili hiçbir şey yapmadığının da altı çiziliyor. Konunun geçmişine gittiğimizde Elon Musk’ın 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın almasının öncesine uzanıyor. Şirketten istenenlerin toplam bedeli 250 milyon dolara yakın bir meblağ oldu.

muzik-twittera-dava

The New York Times gazetesinin mikro blog servisinin çalışanlarının paylaştığı habere göre, şirket yıllık 100 milyon doları aşabileceği tahmin edilen maliyet nedeniyle bir müzik lisans anlaşmasını iptal etti. Haberde üç büyük plak şirketi ve Twitter arasındaki lisans anlaşması görüşmelerinin de Musk’ın yönetimi ele almasından sonra kesildiği ise bilinenler arasında yerini alıyor.

Sosyal medya platformu kullanıcısının beş telif hakkı bildiriminden sonra hesabınının askıya alınması ihtimalinden duyduğu rahatsızlığı bir tweet ile duyurduğunda Musk, bu kişiye “abonelikleri açmalarını” öneri olarak sundu. Davacılara göre bu durum “bize para verin ve biz de sizin ihlallerinizi göz ardı edelim” anlamını taşıyor. Eksantrik milyarder bir başka paylaşımda ise Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası (DMCA) için “insalığın üstünde aşırı hassas bir veba” olarak betimlemişti.

The Last of Us Part 1, v1.1.0 Güncellemesi Sorunları Çözüyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu