Kültür SanatEğlenceSanal Gerçeklik

Disney Plus AR Deneyimi Sunan Filmini Yayınladı!

Piyasaya sürüldüğünden beri milyonlarca kullanıcıya ulaşan Disney Plus, geçtiğimiz günlerde film ve dizileri tanıtmak için düzenlenmiş olan ”Disney Plus Day” etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlik, Star Wars serisine ait bir diziden, popüler Güney Kore’li müzik grubu BTS’in belgeseline kadar birçok yapımı barındırıyor.

Etkinlikte sürpriz bir yapımın da haberi verildi. Disney, bu sürprizle Arttırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisine de adım attığını göstermiş oldu.

Disney Plus, AR deneyimi sunan kısa filmini yayınladı.

Yayınlanan kısa film 8 dakika uzunluğunda ve ”Remembering” ismiyle karşımıza çıkıyor. Ayrıca başrol ve yapımcı koltuğunda tanıdık bir isim var. Marvel projelerinden tanıdığımız, Oscar ödüllü oyuncu Brie Larson, bu projeye oldukça destek olmuş.

Elijah Allan-Blitz tarafından yönetilen ve yazılan kısa film, aklına gelen bir fikri daha sonradan unutan ve bunu hatırlamaya çalışan bir yazarı anlatıyor. Yazarın içindeki çocuk, bir ışık hüzmesi olarak canlandırılan kayıp fikri geri kazanmasına yardımcı oluyor. Çocuk rolünde ise, genç oyuncu Dusty Peak var. Başrolün içindeki çocuk, gökkuşağı ve bulutlarla dolu, tam hayal gücümüzdeki dünya olan “The World of Imagination”da yaşıyor.

”Remembering” kısa filmi nasıl izlenir?

Remembering, AR deneyimini oturduğunuz yerden deneyimlemeniz için tasarlandı. Öncelikle bir kötü haber olarak, kısa film henüz Türkiye’de yayınlanmadı. Fakat, yurt dışında yaşayanlar için bahsetmek gerekirse, kısa filmi AR teknolojisinde deneyimlemek için bir Apple cihaza ihtiyacınız var. 

Deneyimi yaşamak için yapmanız gereken, bir App Store‘dan “Remembering: The AR Experience” uygulamasını indirmek. Yurt dışındaki izleyiciler, bu uygulamayı bulmak için, kısa filmin ismiyle Disney’in web sitesini ziyaret edebilir.

Disney Plus AR deneyimi
Disney Plus AR deneyimi

Gerekli taramaların ardından cihazınız, film ile entegre bir şekilde çalışmaya başlar. 10 saniyelik geri sayımdan sonra, Apple cihazını televizyona doğru yönelttiğiniz takdirde görseldeki gibi bir görüntüyle deneyiminize başlayabilirsiniz. Söz konusu teknoloji, cihazı çevirmeniz veya televizyona doğrultmanız gerektiğine dair size uyarılarda bulunabilir.

Deneyimleyen kullanıcılardan henüz olumsuz bir duruma rastlamadık fakat, AR deneyiminin film içerisinde kısa sürdüğüne dair söylentiler mevcut. Disney Plus‘ın, sanal ve arttırılmış gerçeklikle daha neler planladığını henüz bilmiyoruz.

Film, bir zamanlar sahip olduğunuz yaratıcılığınızı neden kaybetmemeniz gerektiği ve yetişkinlerin bazen hayal güçlerini kullanmakta isteksiz olabildikleri hakkında bazı göndermeler ve farkındalıklar bulunduruyor.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu