İş Teknolojileri

Akıllı Mağaza: Hepsiburada Smart by MIMEX

HepsiBurada, 1998 yılından itibaren yalnızca internet üzerinden hizmet veren bir e-ticaret sitesiydi. Alışveriş sitesi aylık 100 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. Hepsiburada.com geçenlerde, müşteri portföyünü geliştirmek için, yeni üyelik seçeneği HepsiBurada Premium‘u bizlere sunmuştu. 

Oldukça uygun fiyatlı ve mantıklı gelen üyelik, müşterilere birden fazla hizmeti de beraberinde getiriyor. HepsiBurada şimdi, yepyeni bir girişimle daha karşımıza çıktı ve Türkiye’de ilk, hiç çalışanı olmayan mağazayı açtı.

Türkiye’nin ilk akıllı mağazası: Hepsiburada Smart by MIMEX

HepsiBurada son dönemdeki girişimleriyle oldukça gündeme gelirken, Türkiye’de bir ilke imza atarak, sektörü oldukça gururlandırdı. Yapay zekâ desteği ile açılan akıllı mağaza, müşterilere yepyeni bir deneyim yaşatacak.

Hepsiburada Smart by MIMEX, bazılarımızın daha öncesinde Amazon’dan aşina olduğu sisteme benzer, yeni nesil bir alışveriş sistemi. Henüz pilot proje aşamasında olan mağaza, 2 yıl öncesinde Avrupa Birliği komisyonu tarafından verilen hibe ve Spindox, Foundizione Bruno Kessler, Cefla ve Metrica 6 iş ortaklığında gerçekleşmiş oldu.

Hepsiburada Smart by MIMEX nasıl çalışıyor?

Öncelikle Hepsiburada Smart by MIMEX, İstanbul Mecidiyeköy’deki Trump AVM’de bulunuyor. Türkiye’deki ilk akıllı mağazadan yararlanmak için, girişte bulunan QR kod ile uygulamayı indirmeniz gerekiyor.

Uygulamayı indirdikten sonra, kayıt işlemlerini gerçekleştirip, gerekli ödeme bilgilerini girmeniz gerekiyor. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, yine girişteki QR kodu okutarak mağaza kapılarını açabilirsiniz.

İçeride sizi raflar dolusu ürün bekliyor ve hareketleriniz, içeride bulunan 4 kamera tarafından takip ediliyor. Mağazada istediğiniz ürünü raftan aldığınız takdirde, sepetinize ürün girişi otomatik olarak sağlanıyor. İstemediğiniz ürünü geri rafa koyduğunuzda ise, sepetten ürün çıkışı anında sağlanıyor.

Akıllı mağaza ”al çık” mantığıyla çalışıyor. Bu da demek oluyor ki, ürünleri alıp mağazadan çıktığınız takdirde, sepetteki ürünlere göre ödemeniz, uygulamaya girdiğiniz kart bilgileri sayesinde otomatik gerçekleşiyor.

Hepsiburada Smart by MIMEX
Hepsiburada Smart by MIMEX

Yeni nesil akıllı mağaza teknolojisine ilk adım atıldı.

Birçok teknoloji ile süslenmiş akıllı mağaza, sizi gözlemleyen 4 kamera ile birlikte, raflar ağırlık sensörleriyle destekleniyor. Böylelikle akıllı mağaza, Amazondaki mağazanın aksine, ürünleri değil tüketiciyi merkeze alan, görüntü işleme ve ağırlık sensörü teknolojileriyle işlevini gerçekleştiriyor. 

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi, ürünleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir. Amazon Go, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelen bu teknolojiyi kullanıyordu.

Akıllı mağaza, 170.000 euro yatırımla kuruldu. Şu an içim mağaza, 3 müşteriyi aynı anda bünyesinde barındırabiliyor olsa da, gelecek planlarında bunu 5 kişiye çıkarmak var. Hepsiburada Smart by MIMEX, 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle tüm müşterilere Trump AVM içerisinde sunulacak. 

HepsiBurada ileride, İspanya’da bir üniversitede mobil akıllı mağaza açmayı da planlıyor.

Hepsiburada Smart by MIMEX
Hepsiburada Smart by MIMEX

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu