İş TeknolojileriTeknolojiYapay ZekaYeni Teknolojiler

Duygu Analizi Yapan Yapay Zekâ Geliştirildi!

Yerli teknoloji şirketi Teracity‘nin geliştirdiği yapay zekâ, yüz ve sesi kaynak alarak duygu analizi yapabiliyor. Peki bu ne işe yarayacak? Yapay zekâ alanında büyümeye odaklanan şirketin geliştirdiği sistem sayesinde, kalabalık alanlarda olası bir tehdit oluşturması muhtemel kişiler tespit edilecek.

Böylelikle, belki de bir seri katili yakalayabilir ya da olası saldırıların önüne geçebiliriz. Güvenliği her şeyden önce geldiği kalabalık yerler örneğin; konser, iş yerleri, alışveriş merkezleri, panayır gibi alanlarda oldukça kullanışlı olabilir.

Teracity, yapay zekâ destekli yüz ve ses (duygu analizi ) tespit sisteminin ticarileştiğini duyurdu.

Şirket, TÜBİTAK destekli yapay zekâ projeleri üzerinde yıllardır çalışıyor. Yerli teknoloji şirketi, sonunda geliştirdiği yüz ve ses takibi sistemini tanıttı.

Duygu Analizi Tespit Yoğunluğu
Duygu Analizi Tespit Yoğunluğu

Teracity Yazılım Teknolojileri Genel Müdürü Osman Akın, konuyla ilgili;

“Kişilerin üzgün, mutlu, stresli olup olmadığını hem ses hem de kamera görüntülerinden tespit edebiliyoruz. Örneğin perakende sektöründe müşteri memnuniyeti ölçülmesinde kullanılabiliyor.

Ayrıca stat, caddeler gibi kalabalık kamusal alanlarda tehdit oluşturması muhtemel kişilerin önceden tespit edilmesini sağlıyor. Yapay zeka teknolojisiyle kişilerin kimliğinin tespiti projemiz patentli bir ürünümüz. Bu da uzaktan verilen hizmetlerde kişi tespiti yapılmasını sağlıyor. Entegre edilebilir bir ürün olarak pazarda yer alacak” cümlelerini söyledi.

Şirket, 2022 yılı itibariyle 36. yaşına girmiş bulunuyor. Yapay zekâ konusunda daha nice geliştirmeler yapacağını açıklayan şirket, daha da büyümeyi ve verimliliklerini arttırmayı planlıyor. Teracity aynı zamanda, savunma sanayi tedarikçileri arasında yer alıyor.

İlgili teknoloji, son zamanlarda güvenlik tehdidi yaşayan hastaneler hatta MSB tarafından orduda bile kullanılabilir. Böylelikle, kalabalık alanlarda terör saldırıları önemli ölçüde azaltılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu