İş TeknolojileriTeknokent ProjeleriTeknoloji

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ETİM’in Açılışını Gerçekleştirdi!

Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi'nin açılışı, bu bağlamda oldukça önemli bir hamledir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 3 Ekim 2022 tarihinde Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin (ETİM) açılışını gerçekleştirdi.

ETİM, Eskişehir ve çevresindeki tüm işletmelerin, mühendislik, tasarım, imalat, prototipleme gibi birçok alanda ihtiyacını karşılıyor.

 

Eskişehir, konumu ve yapısal gelişimi göz önüne alındığında, raylı sistemler, havacılık, lojistik alanlarında birçok yatırım projesini bünyesinde bulunduruyor. Gelişime oldukça açık olan şehir, oldukça modernize ve çeşitli istihdam alanları ile birçok kişiye istihdam sağlıyor. Eskişehir’de istihdam denilince ilk akla gelen yer olan Organize Sanayi Bölgesi‘ne, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, 3 Ekim 2022 Pazartesi günü önemli bir ziyarette bulundu.

ETİM’in açılış konuşmasında alkış sesleri yükseldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut tarafından yapılan ETİM‘in resmi açılışı, Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edildi.

Açılış töreninde Nikolaus Meyer-Landrut; ETİM’in, özellikle iş ve araştırma konusunda, Avrupa Birliği ve Türkiye için çok önemli bir proje olduğunu söyledi. Teknolojiyi geliştirmek ve daha sürdürülebilir bir gelecek için yeşil bir büyüme gerektiğini de belirtti. İş birliği kapsamında, endüstriyel tasarımların büyümesini ve KOBİ’lere desteğin artmasını hedefleniyor. ETİM, KOBİ’lerin yeni teknoloji ürünlerine ulaşmasına yardımcı olacak projeler sunacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ETİM
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ETİM

ETİM, 70 milyon TL’nin üzerinde destek alıyor.

Eskişehir Valisi Sayın Erol Ayyıldız da ETİM açılış törenindeydi. Ayyıldız, Türkiye’nin ilk ağır sanayi işletmesine ev sahipliği yapan Eskişehir’in, her daim olduğu gibi gelecekte de büyük hamleler yapma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Ardından Erol Ayyıldız; “Havacılık, raylı sistemler, makine imalatı, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin, inovatif ürünler ile dünya piyasalarında rekabet gücünü arttırıp, mühendislik, tasarım, prototipleme kabiliyetlerini geliştirmesine destek sağlayarak, ülkemizin dış ticaret açığını azaltmak ve bölgenin rekabetçilik seviyesini arttırmayı hedeflenmektedir.” sözlerini ekledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 70 milyon TL’nin üzerinde destek verdiği ETİM’de, eklemeli imalat yöntemlerini öğrenmeye ve uygulamaya imkan tanıyan son teknoloji cihazlar bulunuyor. 3D metal ve plastik yazıcılar, 3D tarama cihazları, CNC tezgahlarını barındıran merkez, KOBİ’lerin inovatif ürünlerle dünya piyasalarında rekabet gücünün arttırılması hedefliyor.

Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin açılışı, bu bağlamda oldukça önemli bir hamledir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ETİM
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ETİM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; “Hayır biz taşa toprağa, betona yatırım yapmadık.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yalnızca taşa toprağa, betona yatırım yapıldığı söylemlerine “Hayır biz taşa toprağa, betona yatırım yapmadık. Bu ülkenin ihmal edilmiş altyapılarına yatırım yaptık. Eğer biz o altyapı yatırımlarını yapmasaydık emin olun sanayi bu kadar gelişemezdi. Ticaret bu kadar gelişemezdi. Keşke bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı da biz bu yatırımları yapmak için bütçe ayırmasaydık, para ayırmasaydık.” şeklinde cevap verdi.

Varank, Rekabetçi Sektörler Programı‘nın somut çıktıları anlamında çok bereketli bir dönemin geçirildiğini, sadece son bir yılda birbirinden önemli 8 projenin açılışını yapıp ülkeye kazandırdıklarını söyledi.

Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki mali iş birliği çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Program, yaklaşık 800 milyon £ değerinde bir bütçe, projeler aracılığı ile sağlanıyor. 2007 yılından bu yana yürütülen program, sanayicilerin, KOBİ’lerin ve girişimcilerin rekabet gücünü arttırarak, sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir’in yaptığı üretim, ihracat ve istihdam ile ülke ekonomisinde en önemli kalelerden biri olduğunu belirtti.

“ÇALIŞAN SAYIMIZIN 47 BİNDEN 55 BİNE ÇIKMASINI HEDEFLİYORUZ”
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, “Yıllardır teknolojiye gönül veren Eskişehir sanayisinin kamu iş birliğiyle ortaya çıkmış güzel bir eseri olan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin açılış töreni için buradayız. Öncelikle hem şahsım hem de Eskişehirli sanayiciler adına size şükranlarımı belirtmek istiyorum. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi bugün il sanayimizin yüzde seksenini bünyesinde barındıran, ülkemizin en önemli organize sanayi bölgelerinden biri konumunda, Halen bölgemizde 827 katılımcı var. Bunlardan beş yüz doksan altı tanesi de üretimde. İki yüz otuz bir firmamızın çok büyük bir kısmı inşaat halinde. Az bir kısmı da yeni tahsis yaptığımız için proje aşamasında. İki yıllık süreyle önümüzdeki iki yıllık süre içerisinde yani 2025 yılına kadar bölgemizdeki bugünkü proje aşamasında olan firmaların da devreye girmesiyle çalışan sayımızın 47 binden 55 bine çıkmasını hedefliyoruz. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi yönetimi olarak bizler Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ne yeni büyük yatırımlar kazandırmak, üretimi, ihracatı ve istihdamımızı arttırmak için sürekli çalışıyoruz” dedi.

Varank, “ETİM’i kullanan işletmelerin hiçbir ilave yatırım yapmadan tasarım, mühendislik, AR-GE ve prototip üretme kabiliyetlerini geliştirme imkanını buradan sağlayacak. Bu da onları rakiplerine kıyasla bir değil, belki 10 adım öne çıkarmış olacak. Burayı ilk kullanan firmaların elde ettiği ilk sonuçlar da buradaki başarının bize sinyallerini veriyor. Şu ana kadar geçen süre zarfında hizmet verilen 20 firmanın projesi incelendiğinde özellikle kalıp üretiminde çok önemli başarılara imza atıldığını ve buradan güzel işler çıkabileceğini gayet net bir şekilde görebiliyoruz. Her yönüyle fark oluşturacak önemli bir proje. Emeğe geçen herkesi tüm yüreğimle tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Düzenlenen açılış törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Ak Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, TUBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve çok sayıda davetli katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu