Donanım ve ElektronikTeknoloji

Apple IPhone 6’yı Vintage Rafına Kaldırdı!

Teknoloji devi Apple, bir önceki neslinden sonra gözle görülür tasarım değişikliği ile iPhone 6’yı tanıtmıştı. Daha büyük bir ekrana sahip 6 ailesi, oldukça sevildi ve birçok kullanıcısı var. Son zamanlarda çıkan tüm iPhone modelleri birbirine benzemesi ile eleştiri alıyor.

Iphone 6 büyük ekran ve Plus modellerin başlangıcıydı. Tam 8 yıl önce piyasaya çıkan serinin, bir üst serisi iPhone 7 çıkana dek 2016 yılına kadar üretimine devam edildi. Popüler model, Eylül 2014’te iOS 8 ile bizi karşılamıştı.

Teknoloji devi şirketin, geçtiğimiz ay yaptığı olay yaratan “Far Out” etkinliğinden bahsetmiştik. Yeni iPhone 14 ailesinden sonra, bazı modeller rafa kalkıyor.

IPhone 6
IPhone 6

Tüm bu önemli değişimlere ev sahipliği yapan iPhone 6, Apple tarafından “vintage” rafına kaldırıldı.

Teknoloji devi şirket, her yıl yeni bir iPhone ailesi piyasaya sürüyor. Dolayısıyla yeni modellere göre gelen güncellemeleri, geçmiş modeller kaldıramayabiliyor. Hatta bazı sosyal medya uygulamaları, verdiği desteği Apple’dan önce çekiyor.

Bir modelin vintage rafına kaldırılması, Apple’ın artık o modele resmi olarak destek vermeyeceği anlamına geliyor. Emekli listesi, döneminin efsanesi Macbooklardan birçok iPhone modeline ev sahipliği yapıyor.

Şirket, 5 yıldan fazla ve 7 yıldan az bir süre önce ürettiği modelleri, vintage rafına kaldırıyor. Yani ürünlere artık yazılım ve donanım desteği verilmiyor. İlginç bir şekilde iPhone6 Plus modeli, iPhone6’dan daha önce bu listeye girmişti. Iphone6 modelinin bu listeye daha geç girmesinin sebebi, bazı bölgelerde satış süresinin daha uzun tutulması olabilir.

Iphone6, 2014 yılında tanıtıldı ve hemen akabinde üretimi, 2016 yılında durduruldu. Basit bir matematik ile biraz daha zamanı olduğunu anlıyoruz. Kullanıcılar şimdilik bu model konusunda bir sorun yaşamayacaktır. iPhone6 ailesi, en son 2019 yılında güncelleme almıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu