Donanım ve Elektronikİş TeknolojileriTeknoloji

Tamamen Elektrikli Uçak Alice Havalandı!

Eviation Aircraft, havacılık için tamamen elektrikli çözümler üretmeyi hedefleyen bir ekipten oluşuyor. 2015 yılından beri havacılık çözümleri üreten ekip, bir elektrikli uçak üretti. Alice ismini verdikleri uçak, tamamen elektrikli bir tahrik sistemine sahip.

Daha sürdürülebilir bir gelecek için, birçok firma tamamen elektrikli sisteme geçiş yapmaya çalışıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde, Mercedes’in yeni elektrikli G serisini tanıtmış ve 2030’a kadar tamamen elektrikli araç üretme hedefinden bahsetmiştik. Tamamen elektrikli sistem, yalnızca karayolunda geçerli değilmiş.

Elektrikli uçak Alice
Elektrikli uçak Alice

Tamamen elektrikli uçak, ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Tamamen elektrikli uçak, geçtiğimiz günlerde uçuşa geçti ve sürdürülebilirlik açısından tarihi bir andı. Eviation Aircraft tarafından üretilen Alice, sekiz dakikalık yolculuğu için Washington’daki Grant County Uluslararası Havalimanı’ndan havalandı. Alice, kısa mesafeli uçuşlar için ilk elektrikli uçak olarak tarihe geçti.

Deneme uçuşu toplamda 8 dakika sürdü ve Alice 3,500 fit yükselebildi. İlk elektrikli uçağın kendini kanıtlaması için yeterli değerler fakat yolcu taşıması için daha çalışmaları sürdürmek gerekiyor.

Sıfır emisyonlu uçak, bir yolcu uçağı ve bagaj ile beraber 9 kişilik bir kapasiteye sahip. Uçak teknik olarak bir saat veya ortalama 250 deniz mili seyir kabiliyetine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Çift motora sahip ve pille çalışan uçağın daha fazla geliştirilebilmesi için, şirketin NASA’dan büyük bir meblağ para aldığı söyleniyor. Pille çalışması sebebi ile diğer uçaklardan biraz yavaş ama daha sessiz olduğu kesin.

Ortalama bir yolcu uçağı, saate 500-600 mil seyahat etse de, çoğu yolculuk için 200 milin yeteceğini söyleyen şirket, pilleri geliştirmek için çalışmalar sürdürüyor. Alice’in ilk uçuş denemesi, çevre dostu seyahat için önemli bir adım sonuçta geleceğimizi düşünmemiz gerekiyor.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, elektrikli havacılık sektörünün daha da büyüyeceğini ve çeşitleneceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu