İnternetSosyal Medya

Shorts Seslendirme Özelliği YouTube’a Geldi!

Kısa videolar şeklinde içerik üretmenin popülerleşmesi kapsamında, YouTube Shorts formatı oldukça rağbet görüyor. Shorts geçen yıl kullanıma sunulduğundan beri, milyonlarca insan kısa video içeriği üretmeye devam ediyor. TikTok’un popüler ettiği düşünülen formatı, önce Instagram Reels olarak ardından YouTube Shorts olarak devreye soktu.

Popüler video paylaşım platformu YouTube, içerik üreticilerine ve kendisine para kazandırmanın birçok yolunu arıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde, Shorts üreticilerinin daha çok gelir elde edebilmesi için İş Ortağı programından bahsetmiştik. Platform getirdiği yeniliklerden sonra, küçük bir tasarım değişikliğine de gitmişti.

Artık Shorts videolara seslendirme yapabileceksiniz.

Video platformu, iOS için bir seslendirme özelliği başlattı. Sosyal medyada çokça vakit geçirenler bilir. Yemek videoları, tepki videoları hatta kısa vloglar görüntü alındıktan sonra seslendiriliyor. Bazı durumlarda, çekim yaptıktan sonra, videoyu sonradan ses eklemek daha uygun oluyor.

Çok karşılaştığımız bu sonradan edit sistemi, TikTok’ta bir süredir var. Dolayısıyla, tüm sosyal medya platformlarının TikTok’a benzemesi dedikoduları, yine aynı kapıya çıktı. Fakat seslendirme özelliği, her video çekimi yapılan uygulamada kesinlikle olmalı zaten.

Özellik, sebebini bilmesek de yalnızca iOS kullanıcılar için bulunuyor fakat geçici bir durum olduğu aşikâr. YouTube daha önce, iOS kullanıcıları için bir özellik daha sunarak, videodaki yorumlara yanıt vermeye olanak tanımıştı.

Shorts seslendirme
Shorts 

Yeni “seslendirme” özelliğini kullanmak isteyen iOS kullanıcılarının, öncelikle bir Shorts kaydetmesi gerekiyor. Ardından, sağ alt kısımda bulunan “tik” işaretine tıklayarak, bu seçeneğe ulaşabilirler. Merak etmeyin, daha sonradan yaptığınız seslendirmeyi silebilir veya yeniden kaydedebilirsiniz.

Özelliğin, yakında tüm kullanıcılara ulaşacağını tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu