TeknolojiBilgi TeknolojileriDonanım ve Elektronikİş Teknolojileri

Steve Jobs: Teknolojiye Dokunan En Önemli İnsan

Steve Jobs, iPhone 4S ve Siri'yi tanıtmasından yalnızca bir gün sonra, 5 Ekim 2011'de vefat etti.

Tarihler 5 Ekim 2011’i gösterirken, şimdiye kadar tanık olduğumuz en iyi Apple ürünlerinin arkasındaki beyin olan Steve Jobs’u kaybettik. Teknolojiye dokunan en önemli insanlardan biri olduğunu düşündüğüm Steve Jobs’u biraz yakından tanıyalım.

Steve Jobs, 24 Şubat 1955 tarihinde San Francisco’da dünyaya geldi. Bilişim teknolojileri, kültür ve dünya çapında milyonlarca insana büyük etkisi olan Apple ve NeXT şirketlerini kurdu. Ölümünden 5 hafta öncesine kadar, Apple’da CEO olarak görev yapıyordu.

Kendi öz ebeveynleri olarak gördüğü koruyucu ailesi ile büyüyen Jobs, biyolojik annesiyle 31 yıl sonra tanışmış. Oldukça zeki bir çocuk olan Jobs, o dönemde sınav sonuçlarına göre dördüncü sınıftan altıncı sınıfa nakil edilmiş. Bilgisayar endüstrisinin öncüsü olarak bilinen Steve Jobs, Steve Wozniak ile 1960’ların sonunda tanıştı.

Steve Wozniak
Steve Wozniak

Steve Jobs’ın, Apple’ı kurma hikayesi;

O dönemde Jobs ve Wozniak, müziğe oldukça ilgiliymiş ve okulda müzikli ışık gösterileri yapıyormuş. Birbirini çok iyi tamamladıklarını söyleyen ikili, 1976 yılında bir bilgisayar topladılar. Jobs ve Wozniak hem bilişim bilgileri hem de pazarlama yetenekleri ile o günde kadar birkaç icatlarının pazarlamalarını yaparak para kazanıyordu. Ardından, Ron Wayne’ı da aralarına dahil ederek, Jobs’un evinin garajında Apple’ı kurdular.

Dünyanın en çok bilinen teknoloji firması olan Apple, ilk kurulduğu zamanlar bir elma çeşidinin adı olan “Macintosh” ismiyle anılıyordu. Daha sonra Steve Jobs, Adem ile Havva’daki elmayı kullanmaya başladı. Isırılmış elma logosunun, ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı söyleniyor.

Steve Jobs'un sattığı ilk bilgisayar.
Steve Jobs’un sattığı ilk bilgisayar.

Ekip, gece gündüz garajda çalışarak ürettikleri 200 adet ilk tasarım Apple bilgisayarı sattılar. Daha sonra ekleme ve ilaveler ile geliştirerek, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar. Böylece Apple serüveni başlamış oldu. Günümüze bakınca, bu kadar büyük bir teknoloji devinin garajda başlamış olmasına hayret ediyoruz. Bir sonraki neden siz olmayasınız?

1986 yılında Jobs, Pixar’ı kurdu. Pixar, başta Lucasfilm’in bilgisayar grafikleri bölümü üzerine kurulmuş. Jobs daha sonra, bu bölümü George Lucas’dan satın aldı. Şirket , Oyuncak Hikayesi Bir Böceğin Yaşam Sevimli Canavarlar Kayıp Balık Nemo İnanılmaz Aile gibi efsanevi animasyon yapımları, bu şirkette ödül aldı.

Steve Jobs
Steve Jobs

Apple’dan ayrılışı ve ölümü

2003 yılında Jobs’a pankreas kanseri teşhisi kondu. Steve Jobs 2004 yılında kanser tedavisi görmeye başladı ve 2009 yılında kendisine bir karaciğer nakli yapıldı. Yıllarca hastalık ile mücadele eden Jobs, maalesef 25 Ağustos 2011 tarihinde sağlık sorunları sebebi ile Apple’daki CEO’luk görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Jobs, 8 yıl hastalık ile cesurca mücadeleden sonra, 5 Ekim 2011 tarihinde pankreas kanseri nedeni ile 56 yaşında hayatını kaybetti. Steve Jobs’ın görevinden ayrılmasından sonra, CEO’luk Tim Cook’a devredildi. Tik Cook, bu yıl da ortağının ölüm yıl dönümünü anmadan geçmedi ve “Steve hepimize harika bir fikrin dünyayı gerçekten değiştirebileceğini tekrar tekrar gösterdi. Onu bugün ve her zaman anıyorum.” sözleri ile paylaşım yaptı.

An itibari ile Apple, 2,5 trilyon $ değerinde dev bir teknoloji şirketi. 

Steve Jobs ve Tim Cook
Steve Jobs ve Tim Cook

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu