Yapay Zeka

İtalya’da ChatGPT Yasağı 20 Gün Olarak Belirlendi!

İtalya'da yapay zeka ülke genelinde yasakladı.

İtalya’da ChatGPT Yasağı! Peki neden yasaklandı gelin birlikte bakalım.

Yapay zeka araştırma ve geliştirme şirketi OpenAI tarafından geliştirilmekte olan yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT çıkışından bu yana ilk defa bir ülkede yasaklandı. ChatGPT adlı bu sohbet robotunun İtalya’da ülke genelinde yasaklanma sebebi ise merak konusu oldu.

ChatGPT adlı bu robotun işleyiş şekli ise sorduğunuz soruları herhangi bir insan ile sohbet ediyor gibi cevaplaması ile gerçekleşmekte. Bunun yanı sıra, yapay zeka ürünü olan bu teknoloji siz dil seçeneği belirtmeden yazdığınız dili algılayıp sizinle kendi dilinizde sohbete geçiyor. Sizin için bir konu hakkında açıklayıcı metinler yazabiliyor. Birçok farklı programlama diline hakim olduğu için kod yazabiliyor ve hataları da ayıklayabiliyor.

İtalya’da ChatGPT Yasaklanma Sebebi Peki Nedir?

Hükümetin yaptığı açıklamaya göre yasaklanmasının sebebi bu kadar yetenekli olması değil. Yasaklanmasını temel sebebi kullanıcıların verilerinin yasa dışı bir şekilde toplanması olduğunu hükümet açıkladı. İtalya’nın aldığı bu karar sonrası ChatGPT  ilk kez bir ülkede yasaklanmış oldu. İtalya, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’ye tüm ülke genelinde yasaklanma emrini resmi olarak verdi.

İtalya'da 20 Günlük ChatGPT Yasağı!

Tüm bunların sonucunda geliştirici şirket OpenAI’ nin İtalya’dan erişim sağlayan kullanıcılarının verilerini toplamaktan vazgeçmesi ya da ülkeden tamamen çekilmesi şartı hükümet tarafından alınan son karar. Ayrıca İtalyan hükümetinin tek endişesi yalnızca bununla sınırlı kalmıyor. Endişelerinin arasında ChatGPT’ nin reşit olmayan bireyler tarafından da kullanılması ve küçük kullanıcıları için herhangi bir güvenlik önlemi bulunmaması da sebeplerden biri olarak dile getiriliyor.

İtalya Hükümeti’nin yasal olarak alınan kararları eğer şirket OpenAI tarafından dikkate alıp herhangi bir değişim göstermezse yani ikaz edilen talimatlar yerine getirilmezse İtalyan kullanıcılar, 20 gün süresince İtalya’da ChatGPT’ye herhangi bir şekilde erişim sağlayamayacak. Eğer talimatlar yerine getirilmezse OpenAI şirketi 21.8 milyon ya da  yıllık gelirinin yüzde dörtlük kısmını ödemek zorunda kalacağı açıklandı.

TESLA 2023 Yılının ilk Çeyreğinde Kendi Rekorunu Kırdı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu