Yapay Zeka

Google’ın ChatGPT Hamlesi! 20 Yeni Ürün!

Google'dan ChatGPT'ye karşı hamle.

Google’ın ChatGPT Hamlesi! 20 Yeni Ürün!

Google şirketi ChatGPT sohbet robotundan gelen tehdidi öngörmüş olacak ki bu alanda hızlı bir çalışma yapma hazırlıklarına başladı. Yapay zekâ (AI) destekli sohbet robotu ChaGPT, kullanıcılara aradıkları bilgileri çok kolay bir şekilde sunabildiği için son birkaç aydır teknoloji dünyasını ele geçirmiş durumda. New York Times‘ın haberine göre Google, ChatGPT’yi arama robotu olarak kendisine bir tehdit olarak görüyor ve son birkaç hafta içinde planlarında buna göre hızlandırmalara ve değişikliklere göre biçimlendirme yapmış.

Google bu durum için “kırmızı kod” durumu ilan ederek AI projelerinin geliştirme çalışmalarında ani bir hızlandırma yapmış olduğu iddia ediliyor. Şirketin bu yıl yapay zeka için en az 20 adet AI destekli ürün sergilemek üzere hazırlandığı aktarılmakta. Bütün projeler hakkında bilgi paylaşımı yapılmasa dahi bazı projeleri mayıs ayında gerçekleşecek olan I/0 konferansında tanıtacağı düşünülüyor.

Google’ın ChatGPT’ye karşı hamlesi

Times’ın aktarımına göre Google’ın üzerinde çalıştığı elde edilen proje bilgileri şu şekilde: Bir görüntü oluşturma aracı, AI Test Kitchen’ın (prototipleri test etmek için kullanılan bir app) yükseltilmiş sürümü, YouTube için TikTok tarzı bir yeşil ekran modu ve diğer klipleri özetlemek için videolar oluşturabilen bir araç bulunuyor. Bir de “Alışveriş Denemesi” adında bir özellik üzerinde çalışıldığı iddia ediliyor. Pixel telefonları da unutulmamış ve telefon ekran düzenleyici gibi özel çalışmalar da yolda görünüyor.

Google’ın, yapay zekâ odaklı teknolojinin adil ve etik olduğundan emin olmak için kontroller de dahil olmak üzere ürün onay süreçlerini hızlandırmaya çalıştığı iddia edilenler arasında bulunuyor. Google’ın yapay zeka projesi için güvenlik, doğruluk, ve yanlış bilgilerin oluşmaması konusunda oldukça titiz çalışıyor. Google ChatGPT nedeniyle tedirginliğe kapılıyor gibi görünüyor ve bunu anlamak oldukça kolay.

Bu ayın başlarında çıkan haberler Microsoft’un ChatGPT’yi güçlendiren teknolojinin bir kısmını Bing’e dahil etmek üzere hamleleri olduğu aktarılmıştı. Şirket bu hafta içinde de, ChatGPT’yi yakında Azure OpenAI Hizmetine entegre edeceğinin duyurusunu gerçekleştirdi. Google gelişen teknolojiyi takip etmek ve arama motoru gibi uzun yıllardır elde ettiği büyük başarıyı kaybetmekten tedirgin olduğu görülüyor.

“Microsoft VALL-E AI Sesleri Kopyalıyor!” haberine buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu