Donanım ve Elektronik

Gigabyte, DDR5 Hız Rekorunu Kırdı!

Gigabyte, DDR5 hız rekorunu kırdı: Saniyede 11 GB aktarım hızına ulaştı.

Gigabyte, DDR5 Hız Rekorunu Kırdı! Gigabyte, DDR5 hız rekorunu kırdı: Saniyede 11 GB aktarım hızına ulaştı. İşte detaylar.

DDR5 RAM sahip olduğu standardının daha da yaygınlaşması üzerine hız aşırtma üzerine ardı ardına yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Son yapılan denemede ise yeni DDR5 hız rekor Gigabyte’ın eline resmi olarak geçmiş bulunuyor. Gigabyte şirketi içerisinde bulunan hız aşırtma uzmanı HiCookie, DDR5 dünya rekorunu kırmayı başarmış görünüyor.

Gigabyte, DDR5 Hız Rekorunu Kırdı!

Şirketin elde ettiği bu dünyanın en hızlısı olma rekoru şu an piyasaya daha çıkarmadıkları 16GB Aorus DDR5-8333 RGB adındaki modüllerini çift DIMM Gigabyte Z790 Aorus Tachyon’da bir araya getirmiş bulunuyor. Şirketin bu anakartı bellek ve CPU hız aşırtma testi için özel olarak hazırlamış. HiCookie yaptığı test sistemi üzerinde DDR5 bellekleri 11.136 MHz (5567.5 efektif) seviyesine aşırtmayı başardığını açıkladı. Şirket elbette bu tip hız aşırtma testlerinde sık sık gördüğümüz LN2 soğutmasını bu test için de kullanmış olması teknoloji meraklılarını şaşırtmadı.

Gigabyte, bu dünya rekorunu, Asus ROG Maximus Z790 Apex anakartın taşıdığı G.Skill DDR5-8000 RAM modülünün elinden aldı. Asus şirketi bu rekoru DDR5-10000 hız seviyesine yükselterek elde etmişti.Tüm bunları bir kenara bıraktığımız zaman her rekor kırılmak için vardır. Şu an için daha hızlı bir bellek üretimi üzerine yoğunlaştığını söyleyen bir başka şirket daha var. Bu şirket Adata. Yakın zamanda göreceğimiz XPG DDR5 bellekleriyle 12600 MHz değerlerine ulaşılabileceklerini iddia etmekteler.

DDR5 yakın zamanda kullanıcıların ulaşımına aktif hale gelecek. Ancak teknoloji analistlerinin yorumlarına göre bu bellekler fiyatları bakımından üst sınıflara hitap edecekler. Yeni nesil bilgisayarların donanımları yaygınlaşıyorken ve Intel de kullanım için DDR5’i zorunlu kılmaya başlıyorken diğer belleklerin fiyatlarında daha fazla düşüşler yaşanabilir.

Son olarak bu konu hakkında diyebileceğimiz tek şey DDR5 ARAM bellekler pek çok rekora imza atacak gibi görünüyor. Bu son rekoru şirket, Z790 Aorus Tachyon anakartı ile saniyede 11 GB aktarım hızına ulaşarak DDR5 dünya hız rekorunu kırmış oldu.

 

“Realme GT Neo 5!”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu