İnternetSosyal Medya

Starlink İran’a İnternet Erişimi Sağlıyor!

Geçtiğimiz günlerde, İran’da sıkı bir şekilde uygulanan türban zorunluluğu kapsamında 22 yaşındaki Mahsa Amini, saçı gözüktüğü gerekçesiyle göz altına alınmıştı. Ahlak polisleri tarafından gözaltına alınan Mahsa Amini, maalesef vücuduna aldığı darbeler sonrasında hayatını kaybetti.

Ülkede yaşanan trajik olaylar sonrasında,  hükümet Instagram ve WhatsApp erişimini yasakladı. Bu sebeple tüm dünya hükümeti protesto ediyordu. Hala devam eden protestolarda, kadınlar başörtü konusunda zorlayıcı rejime meydan okumaya devam ediyor.

İran protesto
protesto

İran’daki protestolara Elon Musk destek verdi.

Geçtiğimiz günlerde, Elon Musk‘ın projenin başına olduğu Starlink hizmetinden sizlere bahsetmiştik. Malta’nın da listeye eklenmesiyle beraber, toplam 40 ülkeye uydudan internet sağlayan Starlink, güzel haberi bizlere verdi.

Geliştirilmiş proje için Falcon 9‘a yüklenen birçok uydu, Dünya’nın yörüngesine gönderiliyor ve bu sayede uydudan internet sistemi kullanılabiliyor. Yörüngede konumlanması sebebi ile kapasitesi çok geniş ve kapsamı alanı kolayca arttırılabiliyor.

ABD tarafından uygulanan yaptırımlar sebebi ile ABD’li şirketler, İran’da hizmet veremiyordu.

Büyüyen protestolara tüm dünyanın da destek vermesi üzerine, ABD izinleri genişletti ve Elon Musk, Starlink uydularını ülkede internet erişimi için devreye aldı.

Elon Musk’ın, ABD Dışişleri Bakanı’nın attığı tweete verdiği yanıt üzerine, projenin hayata geçtiğini öğrenmiş olduk. Böylelikle, İranlılara serbest bilgi akışı sağlamak ve sansüre karşı koymak için Genel Lisans devreye sokuldu. Elon Musk’ın Starlink’i aktive etmesi sonucunda, İran uydu interneti üzerinden erişime kapalı tüm hizmetleri kullanabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu