Sosyal Medyaİnternet

TikTok Now: TikTok’un Yeni Hamlesi!

Video paylaşımlarında oldukça popüler olan sosyal medya platformu TikTok, yeni bir özelliğini duyurdu. Hatırlarsanız geçtiğimiz ay, BeReal’in anlık fotoğraf paylaşma özelliğinin oldukça sevildiğini ve Instagram’ın da bu tarz bir özelliğin üzerinde durduğundan bahsetmiştik. 

Kısa video içerikleri, hem izleyiciyi sıkmaması hem de fikrinizi hızlıca işleme açısından oldukça popülerdi. Haliyle, kısa video paylaşım platformları da oldukça rağbet gördü. Bu yönde birçok uygulama, bünyesinde kısa videolar paylaşabileceğiniz, yeni arayüzler geliştirdi. BeReal uygulaması, tam da bu dönemlerde ortaya çıkmıştı.

Instagram’dan sonra TikTok Now ile ilham aldığı çalışmasını duyurdu.

İlham perisinden kısaca bahsetmek gerekirse; kullanıcılara ani bir bildirim geliyor ve 2 dakika içerisinde fotoğraf paylaşması bekleniyor. Fotoğrafın içeriğinde hem ön hem de arka kameradan çekim yapacağınız iki adet pencere bulunuyor. Böylelikle, hem kendinizi hem de bulunduğumuz ortamı paylaşabiliyorsunuz.

BeReal bu özellik ile, insanların paylaşımlarını aynı anda göstererek eğlenceli bir ortam sunuyor. TikTok da, bu duruma çok benzer projesi ”TikTok Now”u duyurdu. Tabii, ufak tefek farklılıklar var. Uygulamada, konsepte uygun olarak, fotoğraf yerine hem ön hem arka kameradan kısa videolar paylaşıyorsunuz.

Firma, geliştirdiği yeni altyapısının oldukça güvenli olduğundan özellikle bahsetti. Yeni altyapı kapsamında, bu özellik kullanılarak üretilen içerikler, yalnızca arkadaşlarınız ile paylaşılabilecek.

TikTok Now
TikTok Now

TikTok, güvenlik önlemlerini arttırdı.

Şirket, en önem verdiği şeyin güvenlik olduğunu her zaman söylüyor. Bu bağlamda, bazı yaş sınırlamaları da var. Örneğin; 16 yaş altı kullanıcıların hesabı otomatik gizli olacak. 18 yaş altı tüm kullanıcılar için geçerli tek bir kural var. O da; 18 yaş altı hiçbir kullanıcının içeriği keşfete çıkmayacak.

Tabii ki, 18 yaş üstü kullanıcıların içeriği biraz daha geniş. Tüm kullanıcılar inisiyatife bağlı olarak, paylaştığı içeriklerin yakın bölgedeki insanlar tarafından görüntülenmesini tercih edebilir. Fakat, bu içeriklere yalnızca karşılıklı takip edilen kullanıcılar etkileşim verebilecek.

Özellik her ne kadar test aşamasında olsa da, şirket kullanıcıların her konuda geri bildirimlere açık olduğunu belirtti. TikTok Now, şu an için bir özellik olarak sunulsa da, şirketin ileride ayrı bir uygulama olarak oluşturmayı düşündüğü söylentileri var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu