Teknoloji

Adobe’un Satın Alacağı Figma Nedir?

Dünyanın önde gelen grafik yazılımları üreten şirket Adobe, Figma’yı satın almaya karar verdi. Figma aynı zamanda, Adobe XD’nin de en büyük rakibi olarak anılıyordu. Adobe’un, Photoshop, Illustrator, Acrobat Pro, Premier Pro, InDesign, Adobe Express gibi özellikle grafik tasarım alanında, birçok ücretli hizmeti bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde şirketin, vektör grafik düzenleyici ve prototip oluşturma aracı Figma’yı, milyarlarca dolara satın alacağı ortaya çıktı. Milyar dolarlar değerindeki Figma’nın ayrıntılarından biraz bahsedelim.

Figma
Figma

20 milyar dolar değerindeki Figma nedir?

Figma, 2012 yılında kuruluşundan beri, oldukça popüler tasarım uygulamalarından bir tanesi. Bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi, ücretsiz olması denebilir.

Uygulama bünyesinde, wireframe tasarlama, vektör grafik düzenleme, mobil uygulama arayüz tasarlama, prototip oluşturma, sosyal medya gönderileri hazırlama gibi birçok özelliği barındırıyor. Başlarda, bu kadar özellik sunan bir uygulamanın ücretsiz olması, herkese şaşırtıcı geldi tabii ki.

Figma, doğrudan tarayıcı üzerinde çalıştığı için, birden fazla lisans satın almanızı gerektirmiyor ve her bilgisayardan tasarım yapmanıza olanak sağlıyor. Bu sebeple, diğer düzenleme araçlarından oldukça ayırıcı bir özellik. Figma, projeler üzerinde denemeler de yapabileceğiniz, aktif olarak 3 çalışma yürütülebilen cömert bir plana sahip.

Web tabanlı araçların en iyi yanı, düzenlik olarak güncellemeniz gereken bir yazılımı yoktur. Proje ve tasarımlarınız otomatik olarak bulut tabanlı alana kaydedilir.

Adobe, geçtiğimiz dönemde ücretsiz bir versiyon yayınlamıştı. Fakat, şirketin bu hamle ile ücretsiz hizmetlere daha çok yöneleceği kanısına varıyoruz. Adobe’un Figma’yı satın alması, rakipleri ortadan kaldırma ve güç birleştirme stratejisi de olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu