Sosyal Medyaİnternet

Instagram Yayın Akışı Kullanıcı Deneyimi İyileşiyor!

Video ve fotoğraf paylaşımlarında oldukça popüler olan sosyal medya platformu Instagram, uygulama içi değişimleri ile haberlere sıkça konu olmaya başladı.

Platform en son, 16 yaş altı kullanıcıları için getirdiği kısıtlayıcı filtreler ve anlık fotoğraf paylaşabilme gibi özelliklerle gündeme gelmişti. Uygulama şimdi hikaye akış kısmında bazı değişikliklere gidecek.

Instagram ”Hikayeler” çubuğu taşınıyor.

Öncelikle yeni tasarıma alışmak biraz zamanımızı alabilir çünkü, yıllardır bu şekilde kullanıyoruz. Platform, hikayeler kısmına birkaç yenilik getireceği konusunu aylar önce dile getirmişti.

Bir süredir alışık olduğumuz hikayeler çubuğu artık üstte olmayacak. Hesabın kaç adet hikaye attığını gösteren çubuklar artık aşağı kısımda bulunacak.

Ayrıca, fazla sayıda atılan hikayeleri izlemek istemeyenler de düşünülmüş. Instagram hikayeler kısmında artık ”Tümünü Göster” diye bir seçenek olacak ve 3 adetten fazla atılan hikayeler o seçeneğe basmadan gösterilmeyecek. Tümünü göster seçeneği oldukça sevilecek gibi görünüyor.

Kullanıcılar, Instagram yayın akışında daha kontrol sahibi olacak.

Platform, içerik üreticilerinin artması sebebiyle artık kullanıcılarına daha çok söz hakkı tanıyacak. Kontrolümüz dışında olan keşfet sekmesi, her zaman isteğimize göre şekillenmiyor. Popüler içerikleri daha çok öne çıkaran keşfet sekmesinde, artık ilgimizi çekmeyen içeriklere ”ilgilenmiyorum” diyebileceğiz.

Birden fazla gönderiye ”ilgilenmiyorum” diyebileceğiniz özellikte, artık söz konusu içerik ve o içeriğe benzer gönderiler artık keşfet sayfanızda gösterilmeyecek. Daha önce tek bir gönderi üzerinden aktif olan ilgilenmiyorum seçeneği, tek seferde birçok içeriği onaylayarak, daha hızlı düzenlemeye olanak sağlayacak.

Instagram yayın akışı, ilgilenmiyorum
yayın akışı, ilgilenmiyorum

İstemediğinizi görmeyeceksiniz.

Bir diğer düzenleme ile, görmek istemediğiniz emoji, kelime ve cümleleri sessize alabileceğiniz bir liste olacak. Listeye eklediğiniz hiçbir şey, bir daha akışınızda gösterilmeyecek.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için birçok çalışmaya imza atan platform, test denemelerine yakında başlayacak. Özelliklerin tüm kullanıcılara ne zaman ulaşacağı henüz bilinmiyor.

Instagram, kelimeler, cümleler ve emojler ekle
kelimeler, cümleler ve emojler ekle

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu