Sosyal Medyaİnternet

WhatsApp’ta Ekran Görüntüsü Alma Devri Bitiyor!

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni güvenlik önlemleri aldığı özellikleri duyurmuştu. Popüler uygulama, geçtiğimiz günlerde çevrimiçi bilgisi gizleme özelliğini de getireceğini söylemişti.

Artık tamamen görünmez olabileceğimiz uygulamada, ekran fotoğrafı almak zorlaşacak. Uygulama üzerinde güvenliği arttırma ve kişisel verilerin daha iyi korunmasını sağlamayı hedefleyen WhatsApp, bir kez görüntülenen mesajları ekran görüntüsü almamıza izin vermeyecek. Böylelikle mesajlar, ekran kaydı veya ekran fotoğrafı şüphesi ortadan kalkarak, tamamen bir kez görüntülenebilir olacak.

Bir kez görüntüle şeklinde ayarlanan mesajlar, ekran görüntüsü alınamayacak.

Geçtiğimiz aylarda duyurduğumuz özellikler, Mark Zuckerberg tarafından onaylanmıştı. Çevrimiçi bilgisini gizleme, gruptan sessizce çıkabilme, ki bu güzel bir özellik çünkü herkes gruptan çıktığınızı bilmese de olur. Meta’nın CEO’su Zuckerberg, akabinde ekran görüntüsü engelleme özelliğini de duyurmuştu.

Tüm bu özellikler, WhatsApp’ın Android sürümü versiyon 2.22.22.3 ile birlikte bazı kullanıcılara ulaşmaya başladı. Haliyle bazı sızıntılar da ortaya çıktı. Artık, “Bir kez görüntüle” olarak işaretlenen hiçbir mesaj, ekran görüntüsü veya ekran kaydı alınamayacak.

WhatsApp, “Bir kez görüntüle” seçili bir mesajı ekran görüntüsü almak istediğinizde “Güvenlik politikası nedeniyle ekran görüntüsü alınamıyor.” şeklinde bir uyarı gönderecek.

Paylaşılan bilgilere göre, bazı üçüncü kaynak güvenli olmayan yazılımlardan ekran fotoğrafı  alabilme şansınız vardı fakat alınan tüm görüntülerin siyah ekran olduğu fark edildi. Dolayısıyla, WhatsApp’ın güvenlik önlemlerini çok sıkı tuttuğunu anlayabiliyoruz. Yeni özellik bazı kullanıcılar tarafından tepki toplasa da, ekran fotoğrafı almaya çalıştığınız takdirde karşı tarafa bildirim gitmeyeceğini belirtelim. 

Siyah ekran görüntüsü
Siyah ekran görüntüsü

Henüz geliştirme aşamasında olan özelliğin, az çok nasıl görüneceğini ve ayrıntılarını öğrenmiş olduk. Özelliğin ne zaman tüm kullanıcılarda aktif olacağı konusunda, kesin bir bilgi sahibi değiliz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu