Dijital Platformlar

2000’lerin Efsanesi Winamp Geri Döndü!

Spotify, Apple Music gibi dijital müzik platformlarının popülerleşmesi ve özellikle mobil uygulamalara taleplerin artmasının ardından, Win.amp 2013 yılında geliştirilmesi durdurulmuştu.

Winamp eski sürüm
 eski sürüm

9 yıllık hasretin sonunda bizi 2000’lere döndürecek Winamp geri döndü.

Winamp

Pandeminin de etkisiyle beraber, 4 yıllık uzun bir geliştirme sürecinden sonra, yeni kod tabanıyla Win.amp, en son sürümü Winamp 5.9 RC1 Build 9999 geçtiğimiz ay yayınlandı. Şu an bildiğimiz formatında gözüken Winamp’ın, çağa uygun bazı özellikleri barındırdığını görebiliyoruz.

Çok büyük değişiklikler yapılmasa da, 1997 yılında hizmet vermeye başlayan nostaljik platform, podcast ve radyo özellikleri ile yepyeni bazı deneyimleri sunuyor. Ayrıca sitede, sesli kitap özelliği de bulunuyor.

Şirket daha önce 2019’da Winamp 6’yı yayınlamak istemişti fakat bu istek, bazı sebeplerden dolayı gerçekleştirilemedi.

Platformun web sitesi tamamen yenilendi ve logosunda değişikliğe gidildi.

Bildiğiniz üzere NFT satışları çok popüler olmuş durumda ve çok uçuk fiyatlarla satışlar gerçekleşebiliyor. Win.amp’ın kendine özgü tasarımını 16 mayıs tarihinde OpenSea NFT marketi üzerinden satışa sunulmuştu. Daha sonra, başkaları tarafından tasarlanan en az 20 farklı temanın da satışını gerçekleştirdi.

Şirket, NFT üzerinden gelecek gelirleri hayır kurumlarına bağışlayacağına dair açıklamalarda bulunmuştu. 

Siteye bakıldığında yeni NFT’ler de gelecek gibi duruyor. Konusu açılmışken şirketin, müzisyenler için de bir vakıf kurduğunu söyleyelim. Bu vakıf ile, dünyanın dört bir yanından müzisyenlerin sevdikleri müzikleri yaratmalarına ve sanatlarını icra etmelerine yardım edecek.

Elde edilecek fon, müzik ve müzisyen projeleri için yardımda bulunan kurumlara dağıtılacak. Projesi olan müzisyenler, başvurularını buradan yapabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu