Yazılım Dilleri

.NET MAUI

.NET MAUI, aslında Xamarin’in yerine geçecek olan, Xamarin’in evrimleşmiş ve gelişmiş halidir.

MAUI şu anlama geliyor: Multi-Platform App UI yani Çok Platformlu Uygulama Kullanıcı Arabirimi.

.NET 6
.NET 6

(Görsel Microsoft’tan alınmıştır.)

O zaman Maui’ya geçmeden önce biraz Xamarin’den bahsedelim.

Xamarin C# paylaşımlı kod temeli ile Android, IOS, Microsoft uygulamalarını yerel kullanıcı arabirimleri ile yazmak ve Windows, macOS dahil birden fazla kodu paylaşmak üzere araçları kullanılan bir platform uygulamalarıdır.

Xamarin, 2016 yılında Microsoft tarafından satın alındı ve bu satın alım Xamarin tarafından büyük bir gelişme ve önemli bir adım oldu. Fakat, Microsoft’un Xamarin’i nasıl benimseyeceği ve ne tür bir yol izleyeceği büyük merak konusu olmuştu.

Xamarin
Xamarin

Microsoft, bunun üzerine gelişme ve yeniliklerine isim değiştirmeden Xamarin adı altından devam edeceği konusunda açıklama yaptı.

Peki .NET MAUI nedir?

Maui ile birlikte, tek bir kod tabanından tek bir projeye sahip olacak olmak genişletilmiş evrimin en iyi yanı tanımlanabilir. Böylece, tek bir paylaşılan kod tabanından Android, iOS, macOS ve Windows üzerinde çalışabilen uygulamalar geliştirebilirsiniz.

.NET MAUI, C# ve XAML ile yerel mobil ve masaüstü uygulamaları oluşturmaya yönelik platformlar arası bir çerçeve görevi görüyor.

Maui, .NET CLI desteği ile basit bir komutla projeyi bir anda başlatılmasını sağlayabiliyorsunuz yani, dakikalarca beklemenize gerek kalmıyor.

.NET MAUI bir açık kaynaktır ve daha önce Xamarin.Forms kullandıysanız, birçok benzerlik olduğunu görebilirsiniz. 

Maui’nin amacı tek bir proje kullanarak çok platformlu uygulamalar oluşturabilmek ve gerekirse platforma özgü kaynak kodu ve kaynaklar ekleyebilmek.

Maui, uygulama mantığını ve kullanıcı arabirimi düzenini tek bir kod tabanında mümkün olduğunca çok uygulamanıza olanak tanıyor.

.NET MAUI kodu, testleri, iş mantığı, kullanıcı arabirimi düzeni ve tasarımı platformlar arasında paylaşacak ve tek bir kod tabanından XAML ve C# dilinde platformlar arası uygulamalar yazacak geliştiricilere yöneliktir.

 

Peki .NET MAUI nasıl çalışıyor?

.NET MAUI, Android, iOS, macOS ve Windows API’lerini tek bir API’de birleştirerek her yerde bir kez yazma çalıştırma geliştirici deneyimi sağlıyor ve her yerel platformun her yönüne derin erişim sağlıyor.

.NET MAUI
.NET MAUI

(Görsel Microsoft’tan alınmıştır.)

Bir .NET MAUI uygulamasında öncelikle .NET MAUI API‘siyle (1) etkileşim kuran kod yazın.

.NET MAUI daha sonra yerel platform API‘lerini (3) sizin için doğrudan kullanır.

Ayrıca, uygulama kodu gerekirse platform API‘lerini (2) doğrudan alıştırma yapar.

Yukarıdaki görselde Maui uygulamasının en üst düzey görünümünün diyagramı gösteriliyor.

Ayrıca bir not olarak; iOS ve macOS için uygulama oluşturmak için Mac gerekir.

 

.NET çalışırken yeniden yükleme desteği içerir. Kod düzenlemeleriniz, yeniden derleme olmadan çalışan uygulamanıza uygulanabilir.

.NETMAUI, XAML dosyalarınızı kaydetmenizi ve değişiklikleri yeniden derlemeden çalışan uygulamanıza yansıtmanızı sağlayan XAML çalışırken yeniden yükleme desteği içeriyor.

Yani, gezinti durumunuz ve verileriniz korunarak uygulamadaki yerinizi kaybetmeden kullanıcı arabiriminizde hızlı bir şekilde yinelemenizi sağlıyor.

Tek bir dil ile özellikle hem iOS hem Android yazabilmek çok kullanışlı ve gelişmiş bir teknoloji

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu