Yazılım Dilleri

Web Uygulaması Güvenliği için En Etkili 4 Püf Nokta!

"Web Uygulaması Güvenliği için En Etkili 4 Püf Nokta" Nedir? Nasıl önlemler alınabilir?

“Web Uygulaması Güvenliği için En Etkili 4 Püf Nokta” Nedir? Nasıl önlemler alınabilir?

İnternette bulunana her yazılım hacklenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. İşletmelerin siber güvenliğini artırmak için kurallara uymasını ve güvenliğini sık sık test etmesi gereken dijital bir dünyada yaşıyoruz. Günümüzde en basit günlük olarak kullandığımız cihazlar dahil kişisel bilgilerimizi içeriyorken, şirketler kullanıcıları için hassas verilerini koruma, daha titiz olmak ve güvenliklerini sağlamakla yükümlü oluyorlar.

Teknoloji geliştikçe ve dijital dünyaya dahil oluşumuz çoğaldıkça sanal korsanlar da bu alanda daha fazla aktif olmaya çalışıyorlar. Uygulama türünüz ya da web uygulamanız ne kadar risksiz görünse de herhangi bir tür bilgiyi depolayan bir web uygulamasına sahipseniz her türlü önlemi almak ve riskleri ortadan kaldırmak çok önemli oluyor.

Herhangi bir saldırıya uğramanız maddi kayıplara sebep olmasıyla birlikte yalnızca sizin açınızdan değil, müşteri verilerini ve kişisel ya da çalışan verilerinizin de tehlikede olması anlamına gelir. Çalınan veriler başlangıçta pek önemli görünmese de uzun vadede size ya da verileri dahil olan kişilere büyük sorunlar olabilir. Bundan dolayı en iyi web uygulaması güvenliğini sağlamak sizi, müşterilerinizi, şirketinizi ve çalışanlarınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

"Web Uygulaması Güvenliği için En Etkili 4 Püf Nokta" Nedir? Nasıl önlemler alınabilir?
“Web Uygulaması Güvenliği için En Etkili 4 Püf Nokta” Nedir? Nasıl önlemler alınabilir?

 Web Uygulaması Güvenliği için En Etkili 4 Püf Nokta!

  • Yazılımınızdaki Tüm Değişiklikleri Listeleyin ve Belgeleyin

Web uygulamanızın güvenliğini arttırmanız için göz önünde bulundurulması gereken ilk ve en önemli nokta, görmüş olduğunuz tüm değişiklikleri listelemenizdir. Sahip olduğunuz bütün değişiklikleri belgelemektir. Sahip olduğunuz web uygulaması ögelerinin bir listesini oluşturmak size yardımcı olacaktır. Çünkü her şey tamamen sizin bıraktığınız gibi ise en ufak bir değişikliği fark etmek daha kolay olacaktır. Bu sebeple web uygulamanızda herhangi bir değişiklik yaptığınız zaman bunları düzenli olarak belgeleyin. Bu değişiklikler yeni bir özellik, yeni bir hosting ya da yönetici paneli şifrelerinizi güncellemek gibi olabilir.

  • Web Uygulamanızın Güvenliğini Otomatikleştirin

Bir diğer etkili püf nokta ise insan faktörünü ortadan kaldırarak araç ve hizmetlerin yardımına başvurmak olacaktır. Bu tür araçlar uygulama içerisindeki güvenlik  açıklarınızı otomatik olarak bulmaya yardımcı olacaktır. Bu tür bir önlem saldırılara karşı korunmanız, sistemlerinizi ne zaman güncellemeniz gerekeceği ve işletmenizi korumak için izlemeniz gereken adımları  kolayca bulmanıza olanak sağlayacaktır.

  • Potansiyel Giriş Noktalarınızı Gözlemleyin

Eğer web uygulamanızı korumak istiyorsanız, temel olan adımlardan bir diğeri ise her zaman güvenlik açıklarınızı takip edip belirlemektir. Web uygulamanızın bazı bölümleri daha savunmasız olabilir. Bu nedenle bu noktada yapabileceğiniz en mantıklı işlem test etmek, problemleri resmedeceğiniz gerçek bir şema ortaya çıkarmak bunu ise sızıntı testi yaparak saldırganların atak noktalarını test ederek açıklarınıza, savunmasız noktalarınıza ulaşabilirsiniz.

  • Şifreleyebileceğiniz Her Şeyi Şifreleyin

Şifreleme, güvenliğinizi arttırmanın en mükemmel yolu olabilir. Bu  uygulamalara karşı başarılı bir saldırıyı etkili bir şekilde azalttığı biliniyor. HTTPS ve HSTS şifreleme gibi temel teknolojileri kullanabilirsiniz. Ancak bu da yeterli gelmeyebilir uzmanlar SLL şifrelemesinin de uygulanmasını önermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu