Yazılım DilleriDiğer

404 Not Found Nedir?

404 Not Found Nedir? Nasıl Düzeltilir?

404 not found nedir? 404 not found hatası nasıl düzeltilir? Hemen hemen her internet kullanıcısının hayatında en az 1 defa denk geldiği 404 not found hatasının ne olduğuna gelin birlikte bakalım.

Sık sık karşılaşılabilen bu hata bazı zamanlar kullanıcılara acaba bu web sitesi güvenli mi sorusunu sorduruyor.  İnternet sitesi sahipleri  ve kullanıcılar bu durumun ne olduğunu bilmiyor olabilir. Peki bu hatanın nedenleri neler ve nasıl çözülebilir?

404 Not Found Nedir?
404 Not Found Nedir?

404 Not Found Nedir?

İnternette en sık erişim hatası olarak karşımıza çıkan HTTP 404 hatası, temelinde tarayıcı ile erişilmek istenilen sitenin sunucu üzerinde bulunmadığı ya da ulaşılmak istenen sayfada bir sorun olabileceğini ifade etmektedir. Yani sitede bir sorun olduğunu siteyi ziyaret etmek isteyen kullanıcılara yöneltilen bir bilgilendirme mesajı gibi düşünülebilir. Yeni kullanılma açılmış bir site ya da uzun yıllardır hizmet veren şirketlerin sitelerinde bile bu hata karşınıza çıkabilir.

Peki çözümü nedir?

Hatanın sebebi belirlendikten sonra izlemeniz yol ve yöntemleri oluşturarak çözmek gayet kolay olacaktır. Bazı açıklayıcı sebepleri halihazırda belirten hata kodu, kaynak kaldırılmış, kaynak adı değiştirilmiş gibi yol gösterici sebepleri size sunmakta. Tespitinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

Site hatası düzeltme adımları hemen uygulanmalı. Sitedeki bağlantılarınızı kontrol edip düzenlemeniz gerekmektedir. Yani hatalı bağlantıları sunucudan düzeltmeniz gerekecek ve eğer yönlendirmeli bir siteye sahipseniz yönlendiricinizin çalışıp çalışmadığına bakmanız gerekmekte. Bu şekilde hata bildiriminiz ortadan kalkacaktır.

404 hatası sanal dünyadan uzak kullanıcıları olumsuz etkiliyor. Uyarı neticesinde güvenilirliğini sorgulamalarına ve siteye tekrar giriş yapmak istememelerine sebep olabiliyor. Sanal dünya ile haşır neşir olan kullanıcılar durumun geçici ve güvenilirliği ile alakasız bir uyarı olduğunu bildiği için sitenin düzeltilmesini bekliyorlar.

Başarılı Bir Web Site Nasıl Olmalı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu