Dijital PlatformlarİnternetSosyal Medya

YouTube TV’ye Yeni Özellikler Geliyor!

Çevrim içi video paylaşım ve alanının en iyi sosyal medya platformu YouTube, akıllı televizyonlar için uygulaması YouTube TV‘ye yeni düzenlemeler getiriyor. Maalesef, ABD’deki aylık fiyatı 65$ olan uygulama, henüz Türkiye’de hizmet vermiyor.

Video içerik üretmenin oldukça popülerleşmesi üzerine platform, özellikle ”Shorts” formatı üzerine çalışmalar başlattı. Geçtiğimiz günlerde, YouTube’un, indirilen Shorts videolarına filigran ekleyeceğinden ve platforma teşvik amaçlı yaptığı çalışmalardan bahsetmiştik.

YouTube, şimdi de TV uygulamasına yöneliyor.

Akıllı televizyonlar için geliştirilen YouTube TV uygulamasında canlı yayın izlenebiliyordu. Birden fazla canlı yayın takip edenlerin, yayınlar arası geçişi kolaylaştırmak amacı ile, aynı ekranda 4 adet canlı yayın izlenebilir hale getirilecek.

Daha önce, bazı platformlardan aşina olduğumuz mozaik görünümüne benzer bir dinamiği baz alan özellik, ekranı dörde bölerek, 4 farklı yayını takip etmenize olanak sağlayacak.

Bahsi geçen mozaik görünümü, şirketin üzerinde çalıştığı birkaç yeni güncellemeden sadece bir tanesi. Şirketin, kullanıcıları aynı anda 4 farklı yayını izlemesine teşvik etmesi, özellikle canlı spor etkinlikleri için güzel bir adım olduğu düşünülüyor.

YouTube TV
YouTube TV

Youtube TV’nin yurt dışında 5 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. 

Uygulama, 85’den fazla canlı televizyon yayınları hizmeti sunuyor. 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip uygulamaya, Shorts desteği de gelecek.

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, Temmuz ayı sonlarında yaptığı açıklamada, Shorts formatındaki videoların günlük olarak 30 milyardan fazla izlendiğinden bahsetmişti. Son zamanlarda kısa video formatının, kullanıcılar tarafından çok dikkat çekmesi sebebi ile, şirket YouTube TV uygulamasında da düzenlemelere gidiyor.

Shorts videolar için özel bir arayüz tasarlayan şirket, dikey videoları öne çıkaracak. Ayrıca, YouTube Music sekmesi de, TV kullanıcıları için daha kullanışlı hale getirilecek.

Geçen ay üretim ortaklarına düzenlenen etkinlikte bahsi geçen düzenlemelerin, yıl sonuna kadar gelmesi ihtimali üzerinde duruluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu