MevzuatDijital PlatformlarİnternetSosyal Medya

Basın Kanunu ile Yayınlanan Yanıltıcı Haberlere Hapis Cezası Geliyor!

Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 29. maddesi, 13 Ekim 2022 tarihi itibarıyla kabul edildi.

İnternet, hayatımızın en önemli parçalarından biri oldu. İkinci bir hayat diyebileceğimiz internet ortamı, para kazanma hatta suç işlemek için bile güvensiz bir yere dönüştü. Dolayısıyla, bu işi icra edenlerin ve en değerli şey olan çocukların güvenliğini sağlamak durumunda kalındı.

TBMM, ülke gündeminde birçok farklı konuyu içerisinde barındıran dezenformasyon kanunu çalışmalarını sürdürüyor. Bu yasa teklifinin içerisinde, bir süredir gündemde olan Basın Kanunu da yer alıyor.

İnternet dünyasının yararı olduğu kadar zararı da var. Yeni düzenlemeler ile birlikte, internet haber sitelerine de birtakım düzenlemeler getirildi. Düzenleme süreci hala devam ederken, Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi‘nin 29. maddesi, 13 Ekim 2022 tarihi itibarıyla kabul edildi.

Basın Kanunu
Basın Kanunu

Peki, Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ndeki 29. madde bize neler söylüyor?

MADDE 29:

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 217 nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma

MADDE 217/A: (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

(2) Suçun, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır.”

29. maddenin bünyesine dahil edileceği Türk Ceza Kanunu’nun 217. maddesi:

Kanunlara uymamaya tahrik

Madde 217- (1) Halkı kanunlara uymamaya alenen tahrik eden kişi, tahrikin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.”

Uyarı! Bu makale, YZLM editörü tarafından herhangi bir müdahale yapılmaksızın, doğrudan ilgili düzenlemenin maddelerini tek bir yerde toplamak amacı ile yayınlanmıştır.

Yeni düzenleme ile birlikte 29. madde, Türk Ceza Kanunu’nun 217. maddesine dahil edilecek. Belirtilen suçları işleyen ilgili kişilere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek. Öte yandan suçun anonim bir hesap tarafından işlendiği tespit edilir ise ceza süresi 4,5 yıla kadar çıkabilir.

Yalan ve/veya yanıltıcı haberlerin henüz kesin çizgileri belirlenmedi. Bu da demek oluyor ki, hangi haberlerin ve paylaşımların dahil olacağı ve/veya dahil olmayacağı henüz bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu