Sosyal MedyaİnternetYapay Zeka

Instagram Yeni Güvenlik Önlemleri Alıyor!

Video ve fotoğraf paylaşımlarında oldukça popüler olan sosyal medya platformu Instagram, hassas içerik paylaşımlarının artması sebebi ile yeni güvenlik önlemleri almaya karar verdi. Özellikle çıplaklık içeren görüntülerin kullanıcılara gönderilmesi konusunda birçok şikayet alan platform, bu konunun önüne geçeceğini düşündüğü yeni bir özelliği ile ortaya çıktı.

Biliyorsunuz mobil geliştirici Alessandro Paluzzi, sosyal medyalar üzerindeki değişiklikleri fark ettiği anda Twitter hesabı üzerinden açıklaması ile meşhur. Geçtiğimiz günlerde mobil geliştiricinin attığı tweet ve söylentiler sayesinde, yeni özellik hakkında biraz bilgi sahibi olabildik.

Instagram, çıplaklık içeren görüntüleri tespit edip, kullanıcılara başta bulanık halde gösterecek bir özellik üzerinde çalışıyor.

Sosyal medya platformları, siber zorbalık yüzünden birçok önlem alma durumunda kalıyor. Özellikle, çıplak içerik üreten sapıklar yüzünden, Instagram bir güvenlik savaşı veriyor. Atılan tweetten anladığımız kadarıyla, DM üzerinden size gelme ihtimali olan çıplaklık içeren herhangi bir fotoğraf, önceden tespit edilip bulanıklaştırılacak.

Daha önce, Instagram, WhatsApp ve Facebook gibi önemli platformlara ev sahipliği yapan çatı şirket Meta, hakaret içeren ve istenmeyen mesajlar için bir çalışma başlatmıştı. Filtrelenmiş kelimeler sayesinde, artık istemediğiniz hiçbir şeyi uygulamayı kullanırken görmüyorsunuz. Nudity Protection da kısmen bu mantıkla çalışacak.

Yeni özellik, muhtemel çıplaklık içeren tüm görüntüleri Apple‘ın yapay zekâsı sayesinde tespit edip, kullanıcıya bulanık bir şekilde gösterecek. İleti sahibi onaylamadığı sürece, hiçbir görüntü netleşmeyecek. Böylelikle, istenmeyen mesajların önüne geçilecek.

Yeni özelliğin Android kullanıcılar için nasıl bir yol izleyeceği ve tüm kullanıcılara ne zaman ulaşacağı henüz belli değil.

https://www.yzlm.com.tr/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu