İnternetİş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

Starlink Kullanım Ağını Gitgide Genişletiyor!

SpaceX tarafından internet erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş Starlink, uydu üzerinden tüm dünyaya internet erişimi sağlıyor. Uzaydan internet sunan Starlink hizmeti, hem uydu sayısı hem de hizmet verdiği ülke bazında gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.

Hizmet için Falcon 9‘a yüklenen birçok uydu, Dünya’nın yörüngesine gönderiliyor ve bu sayede uydudan internet sistemi kullanılabiliyor. Yörüngede konumlanması sebebi ile kapasitesi çok geniş ve kapsamı alanı kolayca arttırılıyor.

Starlink, internet uydusu hizmetinde 40 ülkeye ulaştı.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Starlink şirketi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Malta’da da hizmet verdiğini söyledi. Böylelikle şirket, Malta da eklenince toplam 40 ülkeye hizmeti ulaştırmış oldu. Starlink hizmetinin aktif olduğu tüm ülkeler burada gösteriliyor.

Hizmeti, Antarktika dahil olmak üzere tüm kıtalarda aktif durumda fakat hala Türkiye’de kullanımı yok. Hizmet, Türkiye’de 2022 yılında aktif olacağı haberleri ile gündeme gelmişti ama beklenen henüz gerçekleşmedi. ”Yakında” kategorisinde yer alan ülkemize, hizmetin ne zaman geleceği henüz bilinmiyor.

Geçtiğimiz günlerde, Falcon 9 roketi kullanılarak alçak dünya yörüngesine çıkarılan 34 internet uydusu ile, hizmetin kapasitesi daha da genişletildi. Şirket önümüzdeki yıl için, ”Starlink V2” olarak adlandırdığı özel uyduları yörüngeye çıkararak, internetin ulaşmadığı tüm ölü bölgeleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Starlink uydu interneti
uydu interneti

Büyük oranda önem verilen proje, baz istasyonlarının bulunmadığı acil durumlarda iletişim için, oldukça kullanışlı bir sistem olarak görülüyor. Bu sebeple şirket, hareket halindeki araç, uçak ve gemilere de mobil hizmet sağlamak için çalışmalar yürütüyor.

Geçtiğimiz günlerde, uçakta internet hizmeti için bazı çalışmalar yapıldı. Elon Musk, çalışma sonucunda 100 Mbps hıza erişilen hizmeti, 300 Mbps hıza çıkaracağını belirtti. Uçakta yüksek hızlı internetin popülerliği artıyor fakat uçuş sırasında anlaşmalı internet fiyatları da, aynı oranda artıyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu