Sosyal MedyaDijital Platformlar

Abone Ol Sistemi: Instagram’a Yeni Özellik

Ücretsiz fotoğraf ve video paylaşım sitesi Instagram’a ücretli özellikler geliyor. En büyük rakibi TikTok ile yarışan sosyal medya devi Instagram, yepyeni özellikler getirmeye devam ediyor.

İnternet ünlülerinin reklamlar sayesinde en çok para kazandığı platform, kullanıcılarına daha çok para kazandıran yeni bir sisteme geçecek. Bu özellik, Influencer Marketing (Etkileyici Pazarlama) alanına daha çok dikkat çekeceğine ve daha çok ilgi görecek bir meslek kolu haline geleceğine benziyor.

Abone ol, Instagram
Abone ol, Instagram

Yeni özellikle beraber internet ünlülerimiz takipçileri arasında ücretli aboneliğe geçebilecek ve belirli ücretin karşılığını veren abonelerine özel paylaşım yapabilecek. Bu sayede internet ünlüleri abonelerine özel fotoğraf, video veya reels paylaşımı yapabilecek. Bu özellikten yararlanmak isteyen kullanıcılar, aylık ücret ödemesi yapacak. Instagram‘ın, Youtube Katıl butonu mantığıyla hareket ettiğini varsayıyoruz.

Özellik, Türkiye’de bazı kullanıcılar üzerinde ”Abone Ol” seçeneği üzerinden kullanıma başlandı.

Abonelikle beraber gelecek özellikle Instagram bize şöyle sunuyor;

 • Kullanıcılar, abone oldukları hesaba mesaj atmaları dahilinde, kullanıcı isimlerinin yanında Abone Rozeti gözükecek. Böylece, yüksek takipçili internet ünlüleri, özel abonelerini gözden kaçırmayacak.
 • Aboneler, Abone Ana Sayfası altında ayrı bir sayfada gözükecek.
 • Close Friends (Yakın Arkadaşlar) mantığıyla çalışacak sadece abonelere özel hikayeler atılabilecek.
 • Messenger tarafından desteklenecek Abone Sohbetleri gelecek. İnternet ünlüleri, aboneleriyle sohbet edebilecek ve sohbetler 30 kişiyle sınırlı olacak. Sohbetler, 24 saat sonra otomatik sonlanacak.
 • Abonelere özel canlı yayınlar açılabilecek.

Instagram aynı zamanda canlı yayınlar için de çalışmalarını sürdürüyor. Instagram Live Producer adı altında artık bilgisayar üzerinden de canlı yayınlar yapılabilecek. Böylece, canlı yayınların süresi uzayacak ve daha profesyonel kamera ve mikrofonlarla desteklenebilecek. Platform, en çok gelir elde edilen ve eden uygulama olma yönünde emin adımlarla yürüyor ve daha da yürüyecek gibi gözüküyor.

2022 Temmuz ayı itibariyle Instagram Türkiye’de en çok takipçiye sahip Türk kullanıcılar;

 1. @nusr_et 47M takipçi
 2. @cznburak 37.4M takipçi
 3. @handemiyy 28.5M takipçi
 4. @hakkiakdenizz 24.3M takipçi
 5. @burakozcivit 21.6M takipçi
 6. @cagritaner 15.7M takipçi
 7. @hadise 13.8M takipçi
 8. @acunilicali 13.6M takipçi
 9. @evcenf 13.1M takipçi
 10. @iynemliarasbulut 10.3M takipçi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu