PC Oyunları

Riot Games 46 Çalışanının Görevine Son Verdi!

Riot Games, pek çok çalışanını işten çıkarttı!

Riot Games, pek çok çalışanını işten çıkarttı! İşten çıkarma sebepleri neler? Riot Games’te neler oluyor? İşte detaylar…

Dünya çapında bilinen ve sevilerek oynanan Leauge of Legends ve Valorant gibi oyunların yapımcısı olan Riot Games çalışanlarını işten çıkarmaya başladı. Ülkemizde de hatırı sayılır bir kitleye sahip ve oyun sektörünün parmakla gösterilen sayılı şirketlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak şu sıralar pek çok oyun şirketi mali sıkıntılar ile yüzleşiyor. Maalesef Riot Games de bu konuda geri adım attığı görülüyor. Bu geri adım şirket cephesinde 46 çalışanın işine son vermesi ile baş gösterdi.

Riot Games, pek çok çalışanını işten çıkarttı!

Şirketin işten çıkarma hamlesi e-spor muhabiri Jacob Wolf vasıtasıyla gün yüzüne çıktı. Sonrasında ise Wolf’un açıklaması üzerine şirket cephesinden de bir açıklama beklenmeye başlandı. Ardından Riot Games EuroGamer’ da açıklamalarda bulundu ve 46 çalışanın görevine son verdiklerini doğruladı. Daha sonra Jacob Wolf bir açıklamada daha bulunarak aslında şirketin globalde 150 kişilik bir açık kadrosunun olduğunu ve işlerine son verilen çalışanların destek, e-spor ve insan kaynakları departmanlarından olduklarını aktardı.

Riot Games oyun karakteri Astra
Riot Games oyun karakteri Astra

Bütün bu açıklamaların ardından gözler tekrar oyun şirketine çevrildi ve şirketten cevap gecikmedi. Şirketin yaptığı açıklamada ”Riot Games, bazı alanlara odaklanmamızı daha net hale getirmek için ekip içerisinde birkaç stratejik değişiklikler uygulama yoluna gitti. Bu değişikliklerle birlikte belirli roller ortadan kalktı ve bu değişiklik üzerine toplam 46 Riot çalışanı etkilenmiş oldu. Bu, işimizin normal seyrindeki bir parçası aynı işe alımların olması gibi. Periyodik olarak oyuncular için en iyi deneyimi ve içeriği sunmamıza izin vereceğini düşündüğümüz şeylere dayalı olarak bu değişiklikleri gerçekleştirdik. Bu kararları asla hafife almıyoruz ve her zaman Riotçuları elimizde tutmak ve önceliklerimize odaklanmalarını istemekle işimizi yapacağız. Bu her zaman elbette mümkün olmasa da, önceliğimiz bu nokta olacak.”

Son zamanlarda pek çok şirket mali durumlarını gözetmek üzere çalışanlarını işten çıkarması ile gündemde. Hatta yakın zamanda hepimizin aşina olduğu Microsoft, sahip olduğu oyun stüdyoları Bethesda, 343 Endustries ve The Coalition da dahil olmak üzere şirket genelinde toplam 10.000 çalışanını işten çıkardığını açıklamıştı. Video oyunları ve simülasyonları tasarlama aracı geliştiren Unity şirketi ise 300 çalışanının işine mevcut ekonomik şartlar nedeniyle son verdiğini açıkladı.

“Stalker 2 Heart of Chornobyl” oyunu hakkındaki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu