Yazılım Dilleri

Carbon: Google’ın Programlama Dili!

Google, 1979 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmış, C’yi kapsayan ve çok paradigmalı, yaygın olarak kullanılan, genel amaçlı yazılım dili, C++’a halefi olarak kullanılacak yazılım dili Carbon‘u tanıtmıştı.

Günümüz teknolojisinde, yazılım ve programlama bilmek çok önemli bir hale geldi ve neredeyse kullandığımız her şeyin altında yazılımlar yatıyor. Mesleği icra etmeseniz de, yazılım ve programlamaya ilgisi olanlar mutlaka C++ programlama dilini duymuştur.

Arama motoru teknolojisi, yapay zekâ, reklamcılık, e-ticaret gibi alanlara odaklanan çok uluslu Amerikan teknoloji şirketi Google’ın birçok çalışmasından sizlere bahsetmiştik.

SEO çalışmaları için geliştirdiği algoritma MUM, 5 yaş üstü çocukların okumayı öğrenebilmesi için Read Along web sitesi, yapay zekâ ekibi DeepMind ile yürüttüğü çeşitli çalışmalar ile Google, birçok çalışmanın altına imza atmaya devam ediyor.

Google, C++ programlama dilinin yerine geçebilecek Carbon programlama dilini tanıttı.

Şirket geçtiğimiz ay Toronto’da gerçekleştirilen Cpp North geliştirici etkinliğinde yeni programlama dilini Carbon’u tanıtmıştı.

Geliştiricilerin yaptıkları açıklamalara göre, C++’a çok benzeyen, hatta neredeyse aynı olan programlama dilinin, C++ dilinde olan bazı eksiklikler ve sorunlar giderilerek daha gelişmiş bir hal aldığını söyledi. Şirket çalışanları ve geliştiriciler oldukça gelişmiş ve iyi bir programlama dili oluşturdular.

Geliştiriciler, yıl sonuna kadar temelde çalışan bir sürüm yayınlamak istiyor.

Google etkinlikte, C++ programlama diline halefi olarak konumlandırılan tam teşekküllü olduğunu savundukları yeni dilin, popülerleşeceğini kanıtlamış oldu.

Günümüzde halefi olarak kabul edilen dillerin örnekleri mevcut mesela; Kotlin, Java’nın halefi olarak ve iOS platformunda kullanılan Swift, Objective-C’nin halefi konumunda kabul ediliyor.

C++ dilinde eksik olan bellek güvenliği, Carbon’da dinamik sınır denetimlerini destekleyen API’ler ile kapsamlı bir hata ayıklama oluşturma modunun yollarını bularak daha güvenli bir altyapı oluşturabilmeyi hedefliyor.

Modern programlama ilkeleri üzerine temel oluşturulacak programlama dilinde, her örnekleme kodu için yeniden kontrol etme ihtiyacını ortadan kaldıracak bir jenerik sistemi olacak.

C++ kodu;

C++ ile yazılmış kod
C++ ile yazılmış kod

Carbon ile yazılmış aynı fonksiyon;

Carbon programlama dili ile yazılmış fonksiyon
Programlama dili ile yazılmış fonksiyon

Çalışmaları süren Carbon, C++ koduyla tamamen uyumlu olacak.

Geliştiriciler tercih ettikleri takdirde, mevcut C++ kodu ile tamamen uyumlu olan Carbon koduna entegre edebilecekler. Tamamen Carbon’u kullanmak isteyen C++ programcıları ise, Google’ın yeni dilindeki kodlara otomatik olarak çevirecek bir çeviri aracı yazacak.

Belgelere göre Carbon’un destekleyecekleri:

  • Performans açısından kritik yazılımlar
  • Yazılım ve dil gelişimi
  • Okunması, anlaşılması ve yazılması kolay kod
  • Pratik güvenlik ve test mekanizmaları
  • Hızlı ve ölçeklenebilir geliştirme
  • Modern işletim sistemi platformları, donanım mimarileri ve ortamları
  • Mevcut C++ koduyla birlikte çalışabilirlik ve geçiş

Şu an için deneysel aşamada olan programlama dili Carbon’un, her ne kadar Google ile iş birliği altında yürütülse de ‘‘topluluk tarafından yürütülen bağımsız bir proje” olması isteniyor ve şimdilik Github’da Apache 2.0 lisansı altında dağıtılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu