İş Teknolojileri

TOGG’da Kullanılacak Batarya Seri Üretime Başlıyor!

Bataryalar 29 Ekim tarihinde üretime başlayacak ve Togg'un SUV modelinde de kullanılacak.

Yerli otomobil TOGG SUV‘un üretildiği Gemlik Kampüsü, tam gaz çalışmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Togg’un elektrikli cihazlar için 25 dakika içerisinde yaklaşık %80 dolduran kendi üretimi şarj ünitesi TruGo‘dan gelişmeleri sizlerle paylaşmıştık.

Yerli otomobil markamız, yepyeni girişimlere atılmaya devam ediyor. Bu gelişmelerden sonra Togg, kendi Togg SUV aracında da kullanmak üzere bataryalar üretecek.

TOGG ve Farasis Energy iş birliği ile Siro Energy, seri üretime başlıyor.

Çalışmaları beraber yürüttüğümüz Farasis, 2002 yılında kurulan yenilenebilir enerji konusunda çalışmalarını sürdüren bir şirket ve elektrikli arabalar için Lityum İyon Pili üretmek üzerine de çalışmalar yapıyor.

Türkiye ve çevre ülkelerde enerji depolama çözümleri geliştirme üzerine Togg ve Farasis ortaklığında kurulan Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri (Siro), bugün Twitter hesabından bize önemli bir gelişmenin haberini verdi.

Başta elektrikli araçlar olmak üzere, otomobil ve otomobil dışı enerji depolamada kullanılacak bataryaların ilk prototipinin tamamlandığı ve seri üretime hazır olduğu resmen ilan edildi.

Bataryalar 29 Ekim tarihinde üretime başlayacak ve Togg’un SUV modelinde de kullanılacak.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Togg SUV, 2023 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de, 18 ay sonrasında da tüm Avrupa’da satışta olacak.

Tamamen elektrikli olan otomobilin resmi olarak fiyatı henüz açıklanmasa da, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’nin %10’lara kadar düştüğünü ve gelen geri bildirimler dikkate alınarak otomobile ilginin yüksek olduğu açıklamalarını duymuştuk.

Yönetim merkezinin de bulunduğu Gebze’deki Batarya Geliştirme Merkezi’nde, farklı kullanım alanları için de geliştirme faaliyetleri yürütülecek.

Devreye alınan seri üretim hatları ile birlikte merkezde, yeni jenerasyon batarya modül ve paketlerinin yanında batarya hücrelerinin de geliştirilecek. Tecrübeli ekip ve uzman isimleri barındıran Siro, en son teknolojiye bağlı Li-Ion NMC batrya hücreleri geliştirmeyi ve üretmeyi hedefliyor.

2031 yılı itibarıyla yıllık 20 GWs’lık üretim kapasitesi hedefiyle Siro, lider enerji depolama şirketlerinden biri olacak ve karbon salınım emisyonunun azaltılması ile birlikte, temiz enerjinin yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlayacak.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu