Bilgi Güvenliği

Telefondaki Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır? 2022 Yılında en çok yaşanan bu sorun nasıl anlaşılır?

Telefondaki Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır? 2022 Yılında en çok yaşanan bu sorun nasıl anlaşılır?

Telefondaki casus yazılım nasıl anlaşılır sorusu en çok merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunu anlamanın basit bir kaç yolu bulunmakta. Gelin inceleyelim.

Telefonda bulunan casus yazılımları nasıl anlayacağınızdan emin değilseniz bunu anlamanın birkaç yolu mümkün. Casus yazılımların temel amacı telefonunuzda bulunan kişisel bilgilerinize ve verilerinize erişmek olarak tanımlanabilir. Casus yazılımlar aracılığıyla şahsi bilgileriniz, galeri içerisinde bulunan dosyalarınız mesajlarınız yani size özel olan her bilgi çalınabilir. Android ve IOS‘da da bu durum yaşanabilir.

Tüm akıllı telefonlara kurulabilen bu casus yazılımları nasıl anlayabilirsiniz size basitçe açıklamaya çalışalım. Telefonunuzda aşağıda aktaracağımız belirtileri görüyorsanız casus yazılıma maruz kalıyor olabilirsiniz.

Telefondaki Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır?

En basit anlama halinin başında gelen, pil ömrü kısalmaları yaşıyor ve önceki zaman dilimini baz alarak şarjınız daha çabuk tükeniyorsa, telefonunuz üzerinden yaptığınız görüşmeler sırasında arka plandan anlaşılmayan tuhaf sesler varsa, telefonunuz bir anda kendiliğinden kapanıp açılmaya başladıysa, yoğun alakasız bildirim sesleri alıyorsanız, telefonunuz kapanıp açılma süresinde bir değişim varsa, eskisinden daha yavaş çalışıyorsa telefonunuzda casus yazılıma maruz kalıyor olabilirsiniz.

Telefonunuzda bu tip aksamalar ve değişiklikler gözlemlediyseniz ve bu konu için şüpheleriniz bulunuyorsa anti virüs uygulamalarında faydalanmanızı önerebiliriz. Peki bu tip yazılımları telefonunuzdan nasıl kovuşturabilirsiniz?

Telefondaki Casus Yazılım Nasıl Temizlenebilir?

Telefondaki casus yazılım nasıl sorusuna bir kaç nokta ile değindik. Pek çok yolla telefonunuza girmiş olabilir. Bu tip yazılımlar kişinin hayatını, özel bilgilerini ve gizlilik haklarını ihlal etmek anlamına gelir. Bu tip bir yazılım ile doğrudan telefonunuzu yakın takibe alabilirler. Bu durumların önüne geçmek ve engel olmak istiyorsanız ya da şüpheniz varsa öncelikle telefonunuzda bu tip bir yazılım olup olmadığını öğrenmeniz gerekmekte.

Bu durumu netleştirmeniz için genel olarak telefonunuzun çalışma durumu ile ilgili bir analiz yapmanız gerekmektedir. Öncesi ve sonrası hakkında bir karşılaştırma yaparak anlayabilirsiniz. Diyelim ki bu durum pozitif veya öncesinde önlem almak istiyorsunuz peki nasıl mı?

Telefonunuza bir anti virüs programı indirebilirsiniz ya da telefonunuzda bulunan önemli bilgileri ayrıştırdıktan sonra telefonunuzu fabrika ayarlarına geri çevirip sıfırlayabilirsiniz. Telefonunuzu sürekli olarak şifreli olarak kullanarak ya da bir yere bırakmanız gerekiyorsa ekranını kilitlemeye özen gösterebilirsiniz. Tanımadığınız ya da güvenilirliğinden emin olmadığınız tamircilere telefonunuzu bırakmamalısınız.

Bu gibi yöntemler vasıtasıyla casus yazılımları önlemeniz için bir adım atmış olacaksınız. Özellikle telefonunuzu emanet bırakmamanız çok önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu