Bilgi TeknolojileriBilgi GüvenliğiDonanım ve ElektronikTeknolojiYapay ZekaYeni Teknolojiler

Windows 11’in Büyük Güncellemesi Yayınlandı!

Microsoft, Windows 11’i 5 Ekim 2021 yılında piyasaya sürmesinden bu yana, ilk büyük ve önemli güncellemesini aldı. Bir süredir ”Windows 11 versiyon 22H2” sıfatı altında birkaç şey duymuş olabilirsiniz zira Windows 11 2022 güncellemesi, bu isimle de anılıyordu.

Windows 11, sonunda 190 farklı ülkede aşamalı olarak ve 4 başlıktan oluşan büyük bir güncelleme ile sunuldu.

Hali hazırda bir Windows 11 kullanıcısı iseniz, Ayarlar > Windows Update sekmesini kullanarak, eğer bilgisayarınız için uygunsa güncellemeyi yapabilirsiniz. Normal şartlarda güncellemeler otomatik indirilir fakat Windows 11 2022 güncellemesi özellikleri isteğe bağlı olarak kullanılıyor. Güncellemeyi yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiği için, işlem yaklaşık 1 saat sürebilir.

Windows 11 2022
Windows 11 2022

Güncellemeyi, update sekmesinde göremeyenler için, belki bilgisayarınız desteklemiyor ya da güncelleme, geri bildirim alabilmek için kademeli olarak dağıtılması sebebi ile henüz size ulaşmamış olabilir.

Başka bir yükleme seçeneği olarak, Windows meraklılarının ve bilişim uzmanlarının, güncelleme resmi olarak sunulmadan önce test edebilmesini sağlayan, Windows Insider programına katılabilirsiniz. Aynı şekilde programa katılmak için, yine Windows Update sekmesini kullanabilirsiniz.

Peki Windows 11 2022 güncellemesi bize neler sunuyor?

Güncellemenin, kolay ve güvenli, iş yerleri için özel, üretkenlik ve en iyi oyun deneyimi olmak üzere, 4 ana başlık altında toplandığından bahsetmiştik.

Öncelikle köklü bir değişiklik olarak, Windows 11’e Sekmeler özelliği geldi. Sekmeler özelliği sayesinde, işletim sisteminin kullanılabilirliği açısından ciddi oranda gelişme var. Artık birden fazla pencere açtığınızda, web tarayıcıları gibi tek bir pencere üzerinden sekmeler halinde görüntülenecek. Bu sayede o karmaşık masaüstü görünümünden kurtulabileceğiz.

Aynı sadelik, Başlat menüsünde de işlenmiş. Artık sabitlediğiniz tüm uygulamalar klasörler halinde gösteriliyor ve gruplandırılmış klasörler sayesinde yine yerden oldukça tasarruf ediliyor. Başlat konusunda Kişiselleştirme alanına, standart, daha fazla uygulama veya öneri gibi seçenekler de eklenmiş.

Siber saldırıları büyük oranda önlemek için Smart App Control isimli özellik ile, artık imzalanmamış ve güvenli durmayan uygulamaların çalışması, işletim sistemi tarafından otomatik olarak engellenecek. Böylelikle, işletmelerde kullanılan cihazlar güvende tutulacak ve kötü amaçlı yazılımlardan korunacak.

Tasarım yönünden de oldukça değişiklik yapılmış. Görev Yöneticisi aracına koyu tema hakim olmuş ve dizayn olarak oldukça değiştirilmiş. Koyu temanın çok fazla kişi tarafından tercih edildiğini gören Microsoft, hala koyu temayı desteklemeyen bölümleri üzerinde çalışma yürüttüğünü belirtti.

Windows 11 2022 Görev Yöneticisi
Windows 11 2022 Görev Yöneticisi

Önceki sürümlerde bulunan sürükle-bırak özelliği de, Windows 11 22H2 ile birlikte geri döndü. Özellikle, engelli bireyler dikkate alınarak geliştirildiğini düşündüğüm Canlı Altyazılar özelliği, bilgisayar üzerinde gerçekleşen her ses etkileşimi doğrudan metne çevriliyor. Henüz yalnızca İngilizce dil desteği olan özelliği kullanmak isteyenler, Ayarlar > Erişilebilirlik > Ses kısmından veya Win + CTRL + L kısayolunu kullanarak etkinleştirebilir.

Windows Studio Efects isimli özellik ile birlikte, artık video konferans veya sesli görüşmelerde en iyi deneyim yaşanacak. Artık, arka planı bulanıklaştırma gibi efektler için ayrı bir program kullanmamıza gerek kalmayacak. Yapay zekâ desteği sayesinde, siz hareket ettikçe kamera da hareket ediyor gibi gözükecek. Böylelikle, görüntü her zaman sabit kalacak.

Microsoft oyuncuları da düşünmüş. Oyun severler için, donanımınızla daha uyumlu çalışacak özel optimizasyonlar ve otomatik HDR ile değişken yenileme hızı üzerinde de iyileştirmeler yapılmış.

Güncelleme, kullanıcılara ulaşmaya başlamış olsa da, özellikler Ekim ayından itibaren kademeli olarak eklenecek.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu