Bilgi GüvenliğiTeknoloji

Zararlı Yazılımlar 1 Milyondan Fazla Meta Kullanıcısının Verilerini Çaldı!

Teknoloji devi Meta, hem App Store hem de Google Play üzerinden indirilebilen üçüncü taraf uygulamalar tarafından, kullanıcıların şifrelerinin çalındığını belirtti. 

Popüler sosyal medya uygulamaları Instagram, Facebook ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, paylaştığı bir blog yazısında korkutucu bir yazı paylaştı. Meta’nın verdiği bilgilere göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı üçüncü taraf uygulamalar üzerinden veri ihlali yaşadı.

Teknoloji devi Meta, hem App Store hem de Google Play üzerinden indirilebilen üçüncü taraf uygulamalar tarafından, kullanıcıların şifrelerinin çalındığını belirtti.

Zararlı yazılımlar tarafından veri ihlali
Zararlı yazılımlar tarafından veri ihlali

Meta, yüzlerce zararlı yazılımın içeriğini paylaştı.

Meta’nın yayınladığı veri ihlali hakkında raporda, tehlikeli birçok yazılımın olduğu ve tüm bu yazılımların nasıl ayırt edileceğine dair bilgiler bulunuyordu. Meta, yayınladığı raporda App Store ve Google Play üzerinden indirilen bu zararlı uygulamaların, genellikle eğlence odaklı olduğunu ve zararlı yazılımların çoğunun, Google Play’de bulunduğunu belirtti.

Konu ile alakalı Çatı şirketi Meta;Bulgularımızı Apple ve Google’a bildirdik ve potansiyel olarak etkilenen kişilerin nasıl güvende kalacakları ve hesaplarının güvenliğini nasıl sağlayacakları hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı oluyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Şirketin verdiği bilgilere göre zararlı uygulamaların çoğu;

  • Kendinizi bir çizgi film karakterine dönüştürmenize izin veren fotoğraf editleme programları,
  • Engellenen içeriğe veya web sitelerine erişim sağlayan VPN’ler,
  • Telefonunuzun el fenerini aydınlattığını iddia eden işlemler gibi telefona yardımcı programlar,
  • Mobil oyunları yüksek kaliteli 3D grafikler ile sunacağını söyleyen uygulamalar,
  • Burç, fitness gibi sağlık ve yaşam tarzı uygulamaları,
  • Teknik platformlar tarafından resmi uygulamalarda bulunmayan gizli veya yetkisiz özellikler sağladığını iddia eden, iş veya reklam yönetimi uygulamaları

gibi birçok uygulamadan oluşuyor.

Meta, uygulamayı indirdikten sonra giriş yaparken yalnızca Facebook şifrenizi kullanmanızı isteyen yazılımların kötü amaçlı olduklarını özellikle bildirdi. Şirket, yayınladığı veri ihlali ile ilgili blog yazısında kullanıcılarını bilgilendirerek, zararlı yazılımların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Meta'nın paylaştığı, zararlı yazılımların kategori grafiği
Meta’nın paylaştığı, zararlı yazılımların kategori grafiği

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu