MevzuatBilgi GüvenliğiİnternetSosyal MedyaTeknoloji

Meta 11 Ekim 2022’de Türkiye’de Sözlü Savunma Verecek!

Meta, 4054 sayılı “Rekabetin Korunması Hakkında Kanun”u ihlal ettiği iddiası ile sözlü savunma verecek.

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, Türkiye’de Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası ile Türkiye’de sözlü savunma verecek. Rekabet Kurumu, bu savunmanın yapılacağı toplantı tarihini geçtiğimiz ay duyurmuştu. Meta, tarihler 11 Ekim 2022’yi gösterirken savunmasını yapacak.

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun Madde 6 – Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:

a) Ticarî faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayrımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir piyasadaki hâkimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticarî avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler,

e) Tüketicinin zararına olarak üretimin, pazarlamanın ya da teknik gelişmenin kısıtlanması.”

 

Meta, 11 Ekim 2022’de Türkiye’de sözlü savunma yapacak.

Aslında, 4054 sayılı “Rekabetin Korunması Hakkında Kanun”u ihlal ettiği iddiası ile Meta’nın savunma toplantısı, 23 Ağustos 2022 tarihinde yapılacaktı. Fakat Rekabet Kurumu, savunmanın yapılacağı toplantı tarihini geçtiğimiz ay 11 Ekim 2022 tarihine erteledi.

Toplantıda, Meta çatısı altındaki şirketler (Meta Platforms Inc, Meta Platforms Ireland Limited, WhatsApp LLC) ile beraber Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. savunma yapacak. 11 Ekim tarihinde saat 10.30’da yapılacak toplantıda, şikayetçiler tüm belge ve bilgiler ile başvuru yaparak toplantıya katılabilecek. Ayrıca, toplantıya isteyen herkes izleyici olarak katılabilecek.

Rekabet Kurumu tarafından, toplantıda söz almak isteyen şikayetçi ve üçüncü kişilerin, toplantı ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçe ile beraber 4 Ekim 2022 mesai saati sonuna kadar başvurmaları gerektiğini söyleyerek, toplantıya katılmak isteyen şikayetçilere haber vermişti.

Meta‘nın yapacağı sözlü savunmaya izleyici olarak katılmak isterseniz, toplantı başlangıcından yarım saat öncesine kadar, buradaki formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Rekabet Kurumu Sözlü Savunma Salonu
Rekabet Kurumu Sözlü Savunma Salonu

Bu makale, YZLM editörü tarafından herhangi bir müdahale yapılmaksızın, doğrudan ilgili düzenlemenin maddelerini tek bir yerde toplamak amacı ile yayınlanmıştır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu