Dijital PlatformlarİnternetSosyal Medya

TikTok “Beğenmedim” Özelliğini Kullanıma Sundu!

TikTok, geçtiğimiz günlerde TikTok Now isimli, uygulamadan bağımsız ayrı indirilen projesini tanıtmıştı. Uygulama, BeReal ile ortak özellikler taşıyordu ve hem ön hem arka kameradan video paylaşmanıza yarayan bir özelliği bulunuyordu.

Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olarak, en popüler sosyal medya platformlarından arasında yer alıyor. Tüm sosyal medya platformlarının TikTok’a benzemesi iddiaları üzerine, uygulama aylardır gündemden düşmüyor.

Kısa format video paylaşımlarında oldukça popüler olan sosyal medya platformu TikTok, bir “beğenmedim” butonu üzerinde Nisan ayından beri çalışıyordu. TikTok’un sosyal medya danışmanı Matt Navarra, özelliğin keşfinden beri, bir süredir beğenmeme butonunu geliştiriyordu.

TikTok yeni “beğenmedim” butonunu geliştirdi.

Hali hazırda YouTube gibi büyük sosyal medya platformlarında beğenmeme butonu bulunuyor. Dolayısıyla, bu bizim için yeni ve şaşırtıcı bir durum değil fakat durumun bazı farklı varyasyonları var.

YouTube üzerinde, bir videodan memnun olmadığınızı belirtme şansınız var. Dışarıdan kaç dislike aldığını göremediğiniz videodaki oranları, içerik üreticileri görebiliyor. Bu şekilde paylaşımlarda, az da olsa söz sahibi olabiliyoruz.

Platformda videoları beğenmeme gibi bir özellik yoktu. Zaten hala yok. Söz konusu dislike butonu, yorumlar üzerinde olacak. Şirket, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada dislike özelliğini duyurdu. Platform üzerinden izlediğiniz videolardaki yorumları, uygunsuz veya alakasız bulduğunuz takdirde, beğenmeyebilirsiniz.

TikTok beğenmedim butonu
Beğenmedim butonu

Şirket böylelikle uygunsuz tüm yorumları daha kolay tespit edebileceğine inanıyor. Üstelik, yanlışlıkla “beğenmedim”e tıklarsanız, tekrar tıklayarak komutunuzu geri alabilirsiniz. Beğenmeme durumu herkese açık değil, yani yorumunu beğenmediğiniz kişiye bildirim gitmeyecek.

Yine de şirket, dislike butonunun yorumları bildirmenin bir yolu olarak görülmemesi ve taciz, nefret, zorbalık içeren yorumları bildirmek için, direkt olarak standart süreci takip etmeleri gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu