PC Oyunları

GTA 6’yı sızdıran Hacker’a Zorlu Günler!

GTA 6 oyununun videolarını sızdıran 18 yaşındaki hacker, süresiz hastane cezasına çarptırıldı. İşte detaylar!

BBC’nin yayınladığı habere göre İngiltere’de yaşayan 18 yaşındaki otistik hacker Arion Kurtaj, Rockstar Games’i hackleyip GTA 6’nın ilk versiyonuna ait görüntüleri yayınlamasının ardından bir psikiyatri hastanesinde süresiz zorunlu tedaviyi ceza olarak aldı. İşte detaylar!

GTA 6’yı sızdıran Hacker’a Zorlu Günler!

Arion Kurtaj, Lapsus$ adlı hacker grubunun lideri olarak görev yapıyordu. Kurtaj önderliğinde siber suçlular bir dizi bilişim şirketine saldırı gerçekleştirdi. Rockstar Games’in haricinde Nvidia ve Uber gibi şirketler de  bu saldırılardan etkilendiklerini açıkladılar. Lapsus$ toplamda 10 milyon dolar tutarında teknoloji şirketlerine zarar verdi. Ancak Kurtaj suçların işlendiği dönemde18 yaşından küçüktü.

gta-6

Yargıç, Kurtaj’ın yeteneklerinin ve siber suç işleme konusundaki arzusunun kamu için bir tehlike olmaya devam edeceğini belirtti. Kurtaj, doktorlar onu sağlıklı görmediği süre boyunca hastanede tutulacak. Soruşturma Kurtaj’ın Rockstar Games’i, Nvidia’ya saldırdığı için kovuşturma altındayken hacklediğini ortaya çıkardı. Kurtaj’ın dizüstü bilgisayarına el konulmasından sonra Amazon Firestick, oteldeki televizyon ve cep telefonunu kullanarak oyun geliştiricisini hacklemiş. Olağanüstü bilgisayar yeteneklerini bu şekilde kötüye kullanması büyük talihsizlik demek yanlış olmayacaktır.

iQoo Neo 9 ve iQoo Neo 9 Pro Tanıtıldı!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu