Mevzuat

İkinci El Otomobil Satışında Kanun Düzenlemeleri

İkinci El Otomobil Satışında, ticari amaçlı al-sat için alınan otomobillere getirilen bazı düzenlemeler, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bazı otomobil al-sat sitelerinde, ikincil el fiyatın, 0 model fiyatından daha fazla yazıldığı ve fahiş fiyatlara satışa çıkarıldığı haberleri gündem olmuştu. Gelen tepkiler ve ülkedeki ekonomik dalgalanmalar sebebi ile, Ticaret Bakanlığı duruma el koydu.

Ticari amaçlı satın alınan otomobillere 6 ay ve 6000 km şartı kondu.

Maddeye göre, ikinci el kara taşıtı ticareti ile iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6000 kilometre geçmedikçe, 1 Temmuz 2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamayacak.

16 Ağustos tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanan yürürlük sayesinde, beklenen otomobil satış yasağı resmileşmiş oldu. 

Bu kanun düzenlemelerine ek, otomobil al-sat işlemi yaparak gelir sağlayan şirket veya vatandaşlara sıfır otomobil satışı da yasaklandı. Böylelikle, bir galeri sıfır otomobili satın aldığı takdirde 6 ay ve 6000 km olana dek elinde tutması gerekecek.

Bahsi geçen 6000 km kısıtlaması, yalnızca sıfır araçlarda geçerli değil. Galeriler, geçtiğimiz yıllara ait modeldeki herhangi bir aracı da 6000 km kısıtını geçmediği sürece satışını gerçekleştiremeyecek. Bu bağlamda, sıfır otomobillerin en kısa zamanda satılması isteniyorsa, 6 ay boyunca her ay ortalama 1000 km kullanılması gerekiyor.

İlgili düzenlemelerin, bugüne kadar satın alınan araçlarda geçerli olmadığını, 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olacağını belirtelim.

Resmi Gazete‘de yayınlanan karar, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak fakat Ticaret Bakanlığı’nın gerekli görmesi durumunda, 6 ay daha uzatma yetkisi mevcut.

Gelen yeni düzenleme ile, piyasada araçların çoğalacağını ve enflasyon sebebi ile dalgalanan fiyatların dengeleneceğini umut ediyoruz.

Otomobil al-sat
Otomobil al-sat

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu