MevzuatDonanım ve Elektronik

Şarj İstasyonu Kurmak İsteyenlere Süre Verildi!

Verimli, teknolojik ve sürdürülebilir bir geleceğe hizmet etmek amacı ile, elektrikli araçlar ve bu araçları şarj etmek için şarj istasyonları kullanıcılar ile buluşturulmaya devam ediyor. Ülkemizde elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte, birçok firma elektrikli şarj istasyonu kurmaya yönelik lisans başvuruları yapıyor ve çalışmalar sürdürüyor.

Bugün Resmi Gazete’de, şarj istasyonu konusuyla ilgili bir yönetmelik yayınlandı.

6 Eylül 2022 tarihinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan ”Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair” bir yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.

Şarj istasyonu

Yayınlanan yönetmelik ile birlikte, elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurmak isteyen işletmelere önemli bir sınırlama getirildi. Yeni kural, işletmelerin 31 Temmuz 2023 tarihine kadar şarj ağı istasyonu açma için gereken ruhsatı, ilgili yere teslim etmesi gerektiği yönünde.

Bildiğiniz üzere Eşarj’ın, Türkiye’de elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak için başlatılan “Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Programı” kapsamında birçok şehre şarj istasyonu kurmak projesi vardı. Aynı zamanda yerli otomobil markamız TOGG‘un da elektrikli otomobil şarj ağı için kurduğu kendi şarj istasyonu TruGo’dan sizlere bahsetmiştik.

Ülkemizde şarj istasyonları için birden fazla proje bulunuyor olsa da hala yeterli derecede yayılmış değil. TOGG’un yeni elektrikli aracının 2023 yılında çıkacak olduğun varsayarsak, daha çok şarjistasyonuna ihtiyacımız var. Yeni yönetmelik, işletmeleri şarj istasyonu projelerine daha hızlı teşvik edebilir.

Yönetmelikte yayınlanan yapılacak değişikliğin maddeleri şöyle;

  • MADDE 1- 2/4/2022 tarihli ve 31797 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Şarj Hizmeti Yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“İşyeri açma ve çalışma ruhsatı
GEÇİCİ MADDE 2- (1) 17 nci madde uyarınca şarj ağı işletmecisi tarafından şarj ağına şarjistasyonu ekleme işlemi için gereken iş yeri açma ve çalışma ruhsatının 31/7/2023 tarihine kadar Kuruma sunulması zorunludur.”

  • MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  • MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu