Mevzuat

Al Sat Düzenlemelerine Uymayanlara Yüklü Ceza!

Hatırlarsanız, 16 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de otomobil al sat düzenlemeleri yayınlamıştı. Özellikle, otomobil fiyatlarının adaletsiz artması üzerine hükümet, sektörü düzene sokmayı hedeflediği çalışmalar yürüttü. Yönetmelik kapsamında, ticari amaçla alınan otomobillere bazı şartlar kondu.

Maalesef günümüzde araç sahibi olmak oldukça zorlaştı. Üstelik bu durum yalnızca 0 km otomobiller için geçerli değil. Galericilerin ve al-sat üzerinden para kazanan vatandaşlar için oldukça olumsuz fakat tüketici için oldukça olumlu bir gelişme olan düzenlemeler, 15 Eylül 2022 itibariyle yürürlüğe girdi.

Otomobil al sat
Otomobil al sat

Al Sat yönetmeliğine uymayanlara kesilecek ceza belli oldu.

Yayınlanan maddeye göre, ikinci el kara taşıtı ticareti ile iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6000 kilometre geçmedikçe, 1 Temmuz 2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamayacak.

Bu madde ile beraber, sıfır alınmış olmasa da geçen yıla ait olan bir araç bile, 6000 km geçmediyse satışı mümkün değil. Tüm bu düzenlemeler 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli fakat ilgili bakanlığın, 6 aya kadar uzatma ihtimali ve hakkı var.

Otomobil al-sat yapanlara ithafen yayınlanan geçici düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile, bu kurallara uymayanlara kesilecek ceza da belli oldu. Çeşitli hilelerle al-sat yapmaya çalışan kişilere, kural ihlalinden dolayı 8000 ila 300.000 TL arası ceza kesilecek. 

Sıfır araç bulunamaması, fiyat dalgalanmaları ve haksız fiyatlandırma gibi unsurlar dikkat alındığında, Ticaret Bakanlığı bu konu hakkında çalışmalara devam edecek gibi duruyor. Artık kimse, sıfır araçları alıp kâr etmek için al-sat gerçekleştiremeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu