Yapay ZekaDonanım ve ElektronikEğlenceTeknolojiYeni TeknolojilerYeni Teknolojiler

Ameca: Jest ve Mimikleri En İyi Taklit Eden Robot!

Birleşik Krallık’ın önde gelen insansı eğlence robotu tasarım ve üretim firması Engineered Arts, dünyanın en gerçekçi insansı robot projesi Ameca‘yı, geçtiğimiz yıl tanıtmıştı.

Dünyanın ilk insansı robotu olarak tanıtılan Sophia‘nın, vatandaşlık alan ilk robot olmasından itibaren teknoloji birçok gelişmeyi kucakladı. Tesla’nın günlük rutin işlerde kullanılması için üretilen Optimus‘undan, Çin teknoloji devi Xiaomi’nin yeni insansı robotu CyberOne‘a kadar birçok robottan bahsettik. Ayrıca Hyundai gibi birçok otomobil devi de bu alana milyon dolarlık yatırımlar yapıyor.

Jest ve mimikleri en iyi taklit eden robot Ameca
Jest ve mimikleri en iyi taklit eden robot

Şu zamana kadar bir insanın jest ve mimiklerini en iyi taklit eden robot unvanına sahip Ameca, yeni yetenekler edindi.

Dediğimiz gibi, eğlence robotu tasarım ve üretim firması olan Engineered Arts’ın projesi Ameca, aslında bir sohbet robotu. Şaşkınlık gibi insani duyguları barındıran ve sesli tepki verebilen robotun maalesef yapay zekâ desteği ve yürüme kabiliyeti bulunmuyordu.

Ameca, dünyanın en büyük teknoloji firması CES 2022’de sergilendi ve yüz mimikleri ile oldukça dikkat çekti. Bu güne kadar geliştirilenler arasında en çok insana benzeyen robotun videosunun altında, Elon Musk’ın ”iğrenç” yorumu bile bulunuyor. Ziyaretçiler aynı fikri savunmuyor olacak ki, robot fuarda oldukça ilgi gördü.

Oldukça gerçekçi dişlere sahip olan Ameca, söz konusu mimikler için 17 motora sahip. Firmanın, tasarladığı robot için, yapabildiklerinin tepe noktası olduğu ve geleceğin robotlarını tasavvur ettikleri gibi tasarladıklarına dair bir açıklaması da mevcut.

İnsansı robot Ameca, daha iyi mimiklerle karşımıza çıktı.

O zamandan bu yana robotu tekrar gündeme getiren bir video oldu. Üzerinde çalışma ve geliştirmelerin hala devam ettiği Ameca’ya, 12 yeni aktüatör daha eklendi. Hala sabit olarak gösterilen robot, bir danışman olarak görev yapar hale getirilecek.

Yayınlanan videoya ek olarak Ameca, esneme, omuz silkme, birisini susturma gibi çeşitli mimik ve hareket yeteneklerine sahip. Göğsünde bulunan yüksek çözünürlüklü kamera ve göz kameraları sayesinde, 2 metre uzaklıktan yüzleri tanıyabiliyor. Şirket, robotta kullanılan Tritium işletim sistemini daha da geliştirmeyi planlıyor.

Bu robot, eklenen özellikler ile birlikte daha iyi mimikler yapar hale getirildi ve bizi mimikleri ile hayran bırakmaya devam edecek gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu