Sosyal Medyaİnternet

Twitter Bünyesine Podcast Dahil Ediyor!

2006 yılında kurulan, merkezi San Francisco’da bulunan Twitter, kullanıcıların belirli bir karakter sayısında ”tweet” dediğimiz mesajları yayımladığı bir sosyal medya platformudur.

Geçtiğimiz günlerde kullanıcı sayısı oldukça artan platformu, birçok dünyaca ünlü kişi ve iş insanları kullanıyor. Anlık olarak yazılanları takip ettiğimiz Twitter’da, eski ABD başkanı Barack Obama, 132.7 milyon takipçi sayısıyla 1.lik tacını taşıyor.

Şirketin Twitter kullanıcıları arasında yaptığı araştırma sonucu, ABD’deki kullanıcıların %45’inin düzenli olarak podcast dinlediği ortaya çıkmıştı. Açıklanan oran şirketi oldukça etkilemiş olacak ki, size bu alanda bir haberimiz var.

Twitter’da podcast dönemi başlıyor!

Geçtiğimiz aylardan beri Twitter, podcast entegrasyonuyla alakalı bazı çalışmalar yürütüyordu. Araştırmalar sonucunda çıkan etkileyici oran ise, işleri hızlandırmış oldu.

Podcasting, farklı konuları ele alan içerikleri ses kayıtları ile bir nevi bloglamak ve akıllı telefon vb. cihazlara indirilecek şekilde yayınlamak olarak tanımlanabilir. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde, Spotify’ın da pod-cast oluşturmaya teşvik amaçlı getirdiği düzenlemelerden bahsetmiştik.

Pod-castlerin artık, düzenli bir şekilde dinleniyor ve oluşturuluyor olması, şirketlerin bu alana oldukça yatırım yapmasına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla herkes, podcast dinlemeye yöneliyor.

Özellikle müzik dinlemekten sıkılanlar ve/veya farklılık isteyenler, işe giderken, birini beklerken, her yerde, ilgilerini çeken herhangi bir konu hakkında sesli blogları dinleyebiliyor.

Twitter Podcast listesi
Twitter listesi

Twitter, Sohbet Odalarını yeniden tasarlayarak podcastleri entegre edecek.

Twitter bu işi o kadar önemsiyor ki, pod-cast entegrasyonu için ”Sohbet Odaları” kısmını baştan aşağı yeniden tasarlandı. Sohbet Odaları, Twitter üzerinden diğer kullanıcılarla sohbet etmenizin bir yoludur. Güncelleme gelmeden önce Sohbet Odaları’na, tweet atma butonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Twitter Sohbet Odaları
Twitter Sohbet Odaları

Yenilen Sohbet Odaları’ndaki ”Stations” dediğimiz ”İstasyonlar” bölümde müzik, spor vb. alanlarda alt başlıklar bulunacak ve pod-castler orada bulunacak. Ayrıca platform, pod-castler de önerecek. Önerilen pod-castler sizin dinlediklerinize ve ilgi alanlarınıza göre şekillenecek.

Takibe dayalı olacak öneriler ve istasyonda bulunacak pod-castler, dünyanın dört bir yanında en popüler olan içerikleri barındıracak. Clubhouse’un 2020 yılındaki başarısından sonra ortaya çıkan Twitter Sohbet Odaları, yeni tasarımıyla beraber sekmeyi, paylaşacak.

Henüz belirli ülkelerde erişime açık olan tasarımın, Türkiye’ye ne zaman ulaşacağı belirsiz. Twitter ile pod-castin uyumlu olduğunu ve verimli sonuçlar doğurabileceğini düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu