Mobil

Android 13’ün Kullanım Oranı Arttı!

Android 13, Google liderliğindeki Open Handset Alliance tarafından geliştirilen Android mobil işletim sisteminin 15 Ağustos 2022 tarihinde çıkardığı on üçüncü ana sürüm olarak açıklanabilir. Google şirketinin yayınlamış olduğu son verilere göre, dünya genelindeki aktif Android cihazların yaklaşık yüzde 15’inde Android 13 yüklü durumda. Fakat buna rağmen dünyanın en popüler Android sürümü unvanı hâlâ Android 11’in elinde.

Android 13’ün kullanımında artış gözlemlendi!

Google şirketi düzenli bir şekilde dünya genelindeki Android cihazlardan, biraz daha açmak gerekirse Play Store’a bağlanan aktif cihazlardan bir hafta boyunca veri topluyor. Elde etmiş olduğu bu veriler Android Studio aracılığıyla geliştiricilerle paylaşılıyor. Bu sayede geliştiriciler uygulamalarının destek kapsamını daha iyi şekilde belirleyerek yükseltme haritalarını oluşturuyorlar. Bu şekilde ilerleme kaydediyor olsa da diğer bir geliştirici şirket olan Apple, bu verileri iOS sürümlerinin Android’e kıyasla daha hızlı dağıtıldığını vurgulamak için kullanmakta olduğunun altını çizelim.

Android 13’ün Kullanım Oranı Arttı!

Google şirketi son yıllarda bu listeyi genellikle üç ayda bir güncellemeye başlamıştı. Fakat 2023 yılının başından bu yana söz konusu verilerle ilgili olarak üç güncelleme geldiği gözlemlendi. Ocak, Nisan ve son olarak da Haziran aylarında Android kullanım oranları şirket tarafından paylaşıldı. Google şirketi tarafından yapılan açıklamada, son verilerin tarihinin 30 Mayıs olduğunu belirtmekte fayda var.

Paylaşılan bu verilere göre; Android 13’ün nisan ayı itibarıyla yüzde 12.1 olan kullanım oranı yüzde 14.7’ye yükseldiği görülürken bu süreçte Android 12, 11 ve 10’un kullanım oranları ise gerilediği görülmekte. Yaşanan bu gerilemeye rağmen, Android 11’in yüzde 23.1’lik payıyla zirvedeki yeri hala değişmiş değil. Android 13 dışında kullanım oranı artan tek sürüm ise Android Oreo. Oreo’nun Nisan ayında yüzde 6.7 olan kullanım oranı yüzde 8.3’e yükseldi. Bu ilginç artışı neyin tetiklediği hala bilinmese de şirket sonuçlardan şimdilik memnun dememiz yanlış olmayacaktır.

Vivo V29 Lite Tanıtıldı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu